• Odbierz prezent
Dolar największym przegranym w minionym tygodniu. Jakie są możliwe scenariusze dla par z USD?

Dolar zakończył tydzień osłabieniem wobec wszystkich głównych walut. Rynek wyceniał w ten sposób zwycięstwo Bidena. Najwięcej amerykańska waluta straciła wobec walut surowcowych: dolara australijskiego (3.29%), dolara nowozelandzkiego (2.41%), dolara kanadyjskiego (2.00%). Jak wygląda sytuacja na wykresach głównych par z USD?

Kurs dolara USD w pobliżu wsparć

Technicznie kurs dolara porusza się w trendzie spadkowym rozpoczętym w połowie maja. Cena wykonuje sekwencję coraz niższych dołków i szczytów. Dodatkowo trend spadkowy jest potwierdzony przez linię trendu poprowadzoną po coraz niższych lokalnych szczytach. Już wkrótce w okolicach poziomu 69 może uaktywnić się popyt wynikający z wcześniejszych wsparć. Brak reakcji na ten poziom może sprowadzić kurs do lokalnych minimów z początku września w okolicach 68. Trwalsze wzrosty na dolarze możliwe po wybiciu w górę linii trendu i lokalnego poziomu oporu 70.50, który od początku października powstrzymuje dalsze wzrosty na USD.

 Wykres 1. Indeks dolara (USD_I), interwał dzienny

Wykres 1. Indeks dolara (USD_I), interwał dzienny

Wystrzał na eurodolarze (EURUSD)

Kurs pary EURUSD zaliczył ponad 200-pipsowy rajd wzrostowy trwający od wtorku. Cena dotarła do poziomów oporu, które trudno jej będzie pokonać „z marszu”. Okolice 1.19 były wielokrotnie testowane od sierpnia tego roku stąd możliwa reakcja ceny na ten obszar i korekta spadkowa. Wyżej znajduje się kolejny silny poziom oporu 1.1950-1.1970. Dopiero jego pokonanie otworzy drogę do dalszych wzrostów. Dodatkowo czynnikiem oporu jest wewnętrzna linia trendu obecnie kolejny raz testowana od dołu.

 Wykres 2. Kurs euro do dolara (EURUSD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do dolara (EURUSD), interwał dzienny

Linia trendu kolejny raz broni wzrostów na GBPUSD

Technicznie kurs GBPUSD znajduje się w trendzie wzrostowym prowadzonym przez linię trendu, na którą kurs reagował już 3-krotnie. Pierwszym sprawdzianem dla siły byków może być poziom 1.3250, na wysokości którego znajdują się poprzednie poziomy oporu. Obszar ten zbiega się z górnym ograniczeniem kanału cenowego, co zwiększa prawdopodobieństwo reakcji ceny w tym miejscu.

 Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs funta do dolara (GBPUSD), interwał dzienny

Kurs NZDUSD z reakcją na oporze

Poziom 0.678 okazuje się być istotny dla pary NZDUSD. Cena reaguje górnym cieniem świecy dziennej na ten poziom oporu wynikający z wcześniejszych szczytów. Jednak ze względu na panujący trend wzrostowy i sekwencję coraz wyższych szczytów i dołków pozycje krótkie są obarczone dużym ryzykiem. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicach 0.67 a panujący trend wzrostowy zostanie zanegowany po wybiciu w dół linii trendu wzrostowego czyli poniżej 0.66.

 Wykres 4. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZDUSD), interwał dzienny

Wykres 4. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZDUSD), interwał dzienny

Czytaj także:

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk