• Odbierz prezent
Dolar najmocniejszą walutą na świecie w kryzysie! Czy koronawirus może dalej umacniać kurs euro i franka do złotego?

Główne waluty światowe zyskują bardzo mocno w stosunku do polskiego złotego. Dolar w ostatnim tygodniu zyskał 30 groszy, euro wzrosło o 14 groszy. Funt szterling GBP również umocnił się do PLN, dokładnie o 9 groszy. Namiast frank szwajcarski zyskał aż 16 groszy.

Kurs dolara najmocniej poleciał w górę!

Kurs dolara do złotego USD/PLN umocnił się zdecydowanie najbardziej z całej czwórki głównych kursów walut polskiego złotego (USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN). Oczywiście jest to spowodowane nagłym kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię koronowirusa SARS-CoV-2. Banki centralne wybranych państw światowych próbują ratować się przed kryzysem dodrukowując swoje waluty państwowe oraz luzując politykę monetarną.

Dolar nawet po 4,31 złotego

W ubiegłym tygodniu w kantorach stacjonarnych mogliśmy zaobserwować kurs dolara amerykańskiego nawet na poziomie 4,31złotego. Co niektóre kantory za wymianę jednego dolara życzyły sobie ponad 4,34 złotego. Kurs dolara można jednogłośnie uznać za największego zwycięzce ubiegłego tygodnia. W grupie walut G8 umocnił się on najbardziej (patrz poniższy wykres)

Tygodniowa-zmienność-walut-grupy-G8-2

Wykres 1. Tygodniowa zmienność walut grupy G8

Dolar amerykański nie daje szansy żadnej walucie!

Kurs dolara praktycznie od początku roku umacnia się nieprzerwanie w stosunku do wszystkich walut światowych. Najmniej traci w stosunku do franka szwajcarskiego oraz jena japońskiego. W ciągu minionego tygodnia dolar w parze z polskim złotym umocnił się o 34 grosze, a w maksymalnym momencie zyskiwał nawet 40 groszy! (patrz: poniższy wykres kursu dolara do złotego).

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres dzienny kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Kurs euro podąża za kursem dolara amerykańskiego

Wzrosty pary EUR/PLN sprawiają, że euro jest na poziomie najwyższym od UWAGA marca 2009r.! Waluta europejska w relacji z polskim złotym ma za sobą niesamowicie udany tydzień. W przeciągu tygodnia zyskiwała do polskiego złotego nawet 24 grosze, by zakończyć tydzień wynikiem + 16 groszy. Jeżeli panika na rynkach nie ustanie, koronawirus będzie dalej mocno rozwijał się we Włoszech, Hiszpanii, przechodząc na inne państwa europejskie niestety możemy spodziewać się utrzymania kursu euro na obecnych poziomach (4,50-4,60 złotego) lub nawet dalszych wzrostów.

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN

Czy kupować teraz euro?

Zakup banknotów euro po tak dużym wystrzale  kursu euro do złotego nie wydaje się rozsądnym pomysłem. Należy na chłodno zbadać sytuację techniczną, śledzić media, które pokazują postęp pandemii koronowirusa SARS-CoV-2. Miejcie na uwadze fakt, że w przesżłości, gdy kurs euro znalazł się na tak wysokich poziomach zaledwie po 2-3 tygodniach wracał w okolice 4,05-4,15 zł.

Para walutowaSymbolKurs walutowyData aktualizacji
Kurs dolara USD/PLN 4,2410 zł 22 marzec 22:52
Kurs euro EUR/PLN 4,5313 zł 22 marzec 22:52
Kurs funta GBP/PLN 4,9330 zł 22 marzec 22:52
Kurs franka CHF/PLN 4,3023 zł 22 marzec 22:52

Kurs funta GBP/PLN zamyka tydzień na 4,92 złotego

Kurs funta szterlinga zakończył tydzień delikatnym wzrostem. Jednak nie należy pomijać faktu, że w przeciągu ubiegłego tygodnia kurs funta był kwotowany nawet po 4,72 złotego, a w wybranych kantorach stacjonarnych mogliśmy obserwować kurs skupu GBP nawet poniżej 4,70 zł.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Czy kurs funta szterlinga może dalej się umacniać?

Jeżeli pandemia koronowirusa COVID-19 będzie postępowała wolniej w UK w porównaniu do innych państw europejskich, a zarazem napięcie na rynkach światowych będzie nadal duże wówczas oczekuję, że kurs funta szterlinga może dalej umacniać się w stosunku do polskiego złotego. Zakładając, że wahania z zeszłego tygodnia utrzymają się wówczas nie należy się dziwić, gdy kurs GBP/PLN momentami będzie na poziomach nawet 4,15 zł.

Kurs franka CHFPLN na najwyższym poziomie od pamiętnego Czarnego Czwartku!

Również i kurs franka szwajcarskiego pnie się w górę. Nie jest to dobra informacja dla kredytobiorców w walucie CHF. Na weekend kurs franka szwajcarskiego został ustalony mniej więcej na poziomie 4,32 złotego. Niestety jeżeli zamieszanie na rynkach nadal będzie takie duże wówczas frank szwajcarski nadal może się umacniać. Do maksymalnego poziomu z "Czarnego Czwartku", kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy uwolnił kurs euro do franka brakuje jeszcze kilkadziesiąt groszy, dlatego niestety należy brać pod uwagę sytuację, że w najbliższych dniach kurs waluty szwajcarskiej wyrażony w polskich złotych będzie dalej się umacniał.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk