• Odbierz prezent
Dolar na fali. Euro pod presją, a Funt najsłabszym ogniwem kończącego się tygodnia! Komentujemy ruchy głównych kursów walut

Dolar pozostaje na fali, w ostatnim tygodniu stracił tylko w relacji do jena i tureckiej liry. Powód? Rynek zdaje sobie sprawę z tego, że FED pozostaje na „autopilocie”, co powoduje, że oczekiwania wobec kursu dolara zdają się być bardziej „przewidywalne”, niż wobec innych walut, gdzie mamy wciąż dużo niepewności.

Dodatkowo wyprzedaż na rynkach akcji i surowców

powoduje, że  dolar USD (aktualny kurs dolara do złotego znajdziesz tutaj) jest chętnie wybieraną opcją dla bezpiecznych przystani – także w kontekście atrakcyjnych warunków na rynku długu (oprocentowanie). Co dalej z kursem dolara? W przyszłym tygodniu mamy kolejne ważne publikacje (ISM, rynek pracy), ale trend na kursie dolara może osłabnąć wtedy, kiedy rynek nabierze więcej przekonania do innych walut (spadek niepewności).

Czytaj także: Hossa inwestycyjnych oszustów

Finansowa niezależność, ogromne pieniądze, spełnienie marzeń, szybki i łatwy zysk – takimi ofertami kuszeni jesteśmy w Internecie na co dzień. Obecne lata z pewnością zasługują na miano ‘hossy inwestycyjnych oszustów’. Dlaczego akurat teraz powstaje tak wiele nieuczciwych projektów? Jak je rozpozna.. Czytaj
Hossa inwestycyjnych oszustów

Euro pozostaje pod presją za sprawą sytuacji we Włoszech

Komisja Europejska odesłała projekt budżetu do poprawki (najpóźniej do 14 XI), ale włoscy politycy twierdzą, że nie będą one konieczne. Rentowności włoskich obligacji pozostają na wysokich poziomach, ale nie pokonaliśmy szczytów z zeszłego tygodnia. Gorzej, jak to rynek finansowy miałby zmusić włoskich populistów do dokonania zmian. Poza tym – wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego – tu harmonogram przyszłych działań został podtrzymany, ECB bagatelizuje sytuację we Włoszech, oraz podtrzymuje, że „ryzyka dla gospodarki pozostają zbilansowane” niezależnie od ostatnich słabszych odczytów – zwłaszcza indeksów PMI, jakie poznaliśmy w tym tygodniu.

W kalendarzu mamy niedzielne wybory w niemieckim landzie Hesja, które mogą w poniedziałek wpłynąć na rynki (tarcia pomiędzy CDU i SPD na poziomie federalnym, oraz spekulacje o przyszłości Merkel). Poza tym w przyszłym tygodniu uwagę przyciągną szacunki dotyczące październikowej inflacji w strefie euro.

Aktualny kurs euro do złotego EURPLN znajdziesz tutaj!

Funt to najsłabsze ogniwo w grupie G-10 w mijającym tygodniu

Szkodzą polityczne przepychanki wokół negocjacji dotyczących Brexitu. Rynki niepokoi polityczna słabość premier May, która coraz bardziej musi „lawirować” i dostrzega „polityczne ograniczenia” w możliwości negocjacji z Unią Europejską. Tematem spornym nadal pozostaje kwestia tzw. backstopu dla Irlandii Północnej, oraz określenia daty ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z unii celnej. Rynek za chwilę zacznie się obawiać, czy w listopadzie dojdzie w ogóle do zwołania kolejnego szczytu Wielka Brytania-UE i zacznie rosnąc ryzyko wyjścia w marcu bez porozumienia, co wydaje się być tylko częściowo wyceniane przez rynek. W przyszłym tygodniu mamy decyzję Banku Anglii (1.XI), ale ta będzie w cieniu spekulacji wokół Brexitu.

Szukasz kursu funta do złotego. Aktualny kurs funta prezentujemy tutaj!

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk