• Odbierz prezent
Dolar leci 20 groszy! Horror na kursach walut. Zastanów się czy nie przeczekać wymianę euro, dolara, funta i franka

Dolar leci w górę 20 groszy w ciągu kończącego się tygodnia! Euro momentami sprzedawane w kantorach po 4,40 złotego w tym tygodniu marca. Kurs franka szwajcarskiego najwyżej od listopada 2016. Wszystkie trzy z wymienionych walut mocno zyskują do polskiego złotego PLN. Dla odmiany kurs funta szterlinga najniżej od początku października 2019r. Takiego rozwoju wydarzeń nie spodziewał się chyba nikt ze spekulantów. Czapki z głów dla tego komu udało się uchwycić poprawnie wspomniane ruchy cenowe.

Czytaj także: Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundus.. Czytaj
Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Kurs dolara w rollercoasterze

Kurs dolara USD przez połowę lutego i początek marca spadał w dół z poziomu prawie 4,00 złotego na 3,75. Po tak dynamicznych spadkach chyba nikt z nas nie spodziewał się tego, że kurs waluty amerykańskiej tak szybko powróci do poziomów z okolic 4,00 złotego. A jednak, ostatni tydzień pokazuje że na rynku walutowym jest wszystko możliwe. Kurs dolara USD/PLN zaledwie w ostatnich 5 dniach zyskał wspomniane 20 groszy. Jeżeli sytuacja na świecie, wywołana wirusem COVID-19 (tzw. koronawirus)  nie zostanie uspokojona wówczas możemy spodziewać się kontynuacji osłabiania się polskiego złotego. Przejdźmy teraz do sprawdzenia sytuacji na kursie euro do polskiego złotego EUR/PLN.

Wykres dzienny kursu dolara do polskiego złotego USDPLN
Wykres tygodniowy kursu USDPLN dolara do polskiego złotego

Kurs euro EURPLN puka do 4,40

Kurs euro, tak samo jak kurs dolara mocno zyskuje w stosunku do polskiego złotego. Na zamknięciu rynku jedno euro kosztuje obecnie 4,38złotego. Jesteśmy przy maksimach z września 2019r. Jeżeli uda się przebić poziom 4,40 złotego wówczas kolejnym mocnym oporem będzie poziom 4,41 złotego, następnie 4,425 i później dopiero bagatela 4,50 złotego!

Wykres dzienny kursu euro do polskiego złotego EURPLN
Wykres tygodniowy kursu euro do polskiego złotego EURPLN

 

Kurs funta szterlinga GBPPLN

Kurs funta szterlinga znajduje się najniżej od października 2019r. W grupie głównych walut w parze z polskim złotym PLN(mowa o dolarze, euro, funcie i franku) tylko i wyłącznie funt szterling spada. W przeciągu dzisiejszego dnia funt GBP stracił w stosunku do PLN 10 groszy!

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kurs franka CHFPLN bije rekordy!

Wydawałoby się, że kurs franka dwa tygodnie temu urósł już maksymalnie ile mógł. Niestety nie była to prawda. Kurs franka szwajcarskiego aktualnie kształtuje się najwyżej od grudnia 2016r.! W przeciągu ostatniego tygodnia kurs franka CHF/PLN wzrósł o 11 groszy, a od kwietnia 2018r. kurs franka szwajcarskiego wzrósł aż o 70 groszy! Gdzie mogą zakończyć się wzrosty? Bardzo ciężkie pytanie. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,19 złotego. Tam należy spodziewać się ewentualnej reakcji podażowej.

Wykres dzienny kursu franka do polskiego złotego CHFPLN
Wykres dzienny kursu CHFPLN franka do polskiego złotego

Czytaj także: ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Fundusze ETF są obecnie najpopularniejszymi instrumentami finansowymi na świecie. Dają inwestorom najwięcej korzyści w prosty sposób, niewymagający od nich w zasadzie żadnego wysiłku. W Polsce ETF-y wciąż jeszcze nie zagościły na dobre w świadomości przeciętnego inwestora, do czego przyczyniły się m.. Czytaj
ETF - jak działa fundusz notowany na giełdzie i co każdy inwestor powinien o nim wiedzieć?

Średnie kursy walut NBP na ten weekend - sobota, niedziela 13-14 marca 2020

Już na sam koniec prezentujemy  aktualną tabelę kursów średnich NBP euro, dolara, funta i franka szwajcarskiego w relacji do polskiego złotego, która aktualna będzie jeszcze przez najbliższy weekend, do poniedziałku około godziny 12:00.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USD/PLN

3.9067 zł

22:13 13 marca

Kurs euro

EUR/PLN

4.3618 zł

22:13 13 marca

Kurs funta szterlinga

GBP/PLN

4.9191 zł

22:13 13 marca

Kurs franka szwajcarskiego

CHF/PLN

4.1307 zł

22:13 13 marca

Tabela. Kursy walut NBP dolara, funta, euro i franka na ten weekend (aktualne do najbliższego poniedziałku do godziny 12:00) , pochodzą z tabeli A nr 051/A/NBP/2020 z 13 marca 2020

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Patrycja Solarska

Pasjonatka analizy technicznej, którą łączy w swojej pracy zawodowej z analizą fundamentalną. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Finanse i Rachunkowość, specjalizacja: Rynki Finansowe). Zainteresowana oddziaływaniem polityki światowej na ruchy cenowe pojawiające się na rynku forex

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk