• Odbierz prezent
Dolar, który był skazany na porażkę, nie powiedział ostatniego słowa! Sygnały rynkowych zmian

Niemal każdy dzień przynosi ciekawe sygnały, wskazujące że na rynkach finansowych coś się dzieje. Dzieje się zawsze, ale tym razem warto wytężyć wzrok i przygotować się na zmiany. Przecena obligacji skarbowych to temat „grany” już od kilku tygodni i doskonale znany. Ale do tego dochodzi umocnienie się dolara, który przez większość analityków i inwestorów „skazany” był na deprecjację.

To sprawia, że złoto i akcje rynków wschodzących znajdują się pod dużą presją

Kolejne oznaki nadchodzących prawdopodobnie przetasowań na rynkach finansowych to wzrost zmienności oraz rozjazd notowań w poszczególnych segmentach rynku. Podwyższona zmienność dotyczy nie tylko znanych z tego zjawiska rynków wschodzących, ale także znacznie bardziej „dojrzałego” sektora największych firm technologicznych. MSCI Emerging Markets jednego dnia tracił 2,7 proc., by następnego zwyżkować o 2,2 proc. Nasdaq Composite w miniony poniedziałek spadał o 2,4 proc., a następnego dnia rósł o 3,7 proc.

Co jeszcze bardziej daje do myślenia,

w dniu w którym Nasdaq zaliczał spore tąpnięcie, Dow Jones notował dynamiczną zwyżkę. Te wszystkie zjawiska każą uważnie śledzić sytuację na rynkach i wyciągać z tego właściwe wnioski. Z trafnością wnioskowania przy rozchwianiu rynków może być jednak kłopot. A na kłopoty najlepszym lekarstwem jest zazwyczaj dobrze zdywersyfikowany portfel, który pozwala patrzeć na zmiany ze spokojem i reagować na nie w sposób racjonalny.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk