• Odbierz prezent
dolar kanadyjski

Jednym z czynników, który ma ostatnio duży wpływ na kurs dolara kanadyjskiego są negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą w sprawie umowy NAFTA. Jeśli będą one przebiegać pomyślnie to może to stanowić kolejny czynnik przemawiający za spadkami na rynku USD/CAD.

 

NAFTA (ang. North American Free Trade Agreement) to umowa o wolnym handle pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą I Meksykiem, która obowiązuje od 1994 roku). Gdy Donald Trump został prezydentem USA, zapowiedział renegocjację tej umowy, nazywając ją najgorszą umową handlową jaką Stany Zjednoczone kiedykolwiek podpisały. Negocjacje w sprawie umowy NAFTA trwają obecnie pomiędzy USA i Kanadą i mają istotny wpływ na rynek walutowy. NAFTA jest niezwykle ważną umową dla kanadyjskiej gospodarki i jej zerwanie byłoby tragiczne w skutkach. Z tego względu dolar kanadyjski znajduje się obecnie pod dużą presją. Na kwestie związane z negocjacją umowy handlowej wskazywał ostatnio między innymi Bank Kanady, po tym jak dokonał trzeciej w obecnym cyklu podwyżki stop procentowych. Efekty negocjacji będą miały istotny wpływ na to jak polityka pieniężna BoC będzie kształtowana w tym roku. Ta z kolei jest kluczowa dla notowań dolara kanadyjskiego.

 

Dziś optymistyczne słowa w sprawie negocjacji umowy padły z ust kanadyjskiego ministra finansów. Bill Morneau poinformował, że osiągnięto istotny progres w negocjacjach. Reakcja rynku walutowego na tę informację była natychmiastowa. Kurs USD/CAD zniżkował o ponad 20 pipsów, ale ruch ten został szybko zawrócony i rynek powrócił do wcześniejszych poziomów.

 

Szósta runda negocjacji w sprawie umowy NAFTA trwa obecnie w Montrealu. Kanadyjski Minister Finansów przebywa z kolei obecnie w Davos, gdzie dziś rozpoczęło się 48. Forum Ekonomiczne. Bill Morneau powiedział w Davos, że umowa NAFTA miała niezwykle pozytywny wpływ na wszystkie trzy gospodarki, których dotyczy. W trakcie trwania umowy handel pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą wzrósł znacząco i obecnie jego wartość sięga 2 miliardów dolarów rocznie. Kanadyjski minister starał się podkreślić, że gospodarka Kanady nie jest jedynym beneficjentem umowy o wolnym handlu. Wskazał, że 9 milionów miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych jest uzależnionych od handlu z Kanadą. Amerykańska Izba Handlowa podaje z kolei, że cały amerykański handel w ramach NAFTA (z Kanadą i Meksykiem) jest związany z aż 14 milionami miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

Morneau nie mówi o negocjacjach w sprawie NAFTA jako o walce o życie kanadyjskiej gospodarki. Podkreśla, że celem negocjacji jest poprawa warunków handlu.

„Mamy kilka konstruktywnych pomysłów i skupiamy się na tym jak poprawić umowę NAFTA” – powiedział minister finansów. Monreau zapytany o to czy ma plan B na wypadek zerwania rozmów przez stronę amerykańską i możliwy koniec porozumienia NAFTA stwierdził, że należy rozmawiać o planie A, gdyż jest on najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Pytanie o ewentualny koniec porozumienia NAFTA nie jest bezpodstawne. W pierwszej połowie stycznia Reuters, powołując się na źródła związane z kanadyjskim rządem, informował, że jeszcze w styczniu mogą zapaść ostateczne decyzje w sprawie NAFTA, choć negocjacje miały zakończyć się w marcu. Biały Dom ma być ponoć bliski zerwania porozumienia. Słowa kanadyjskiego ministra finansów świadczyłyby o tym, że nie jest to zgodne z rzeczywistością. Być może szósta runda negocjacji, tocząca się w Montrealu faktycznie zbliżyła obie strony do osiągnięcia porozumienia. Kością niezgody w ostatnim czasie były zapisy dotyczące produkcji i sprzedaży części samochodowych na terenie Ameryki Północnej, a także proponowana przez Trumpa opcja rozwiązywania umowy co pięć lat o ile wszystkie trzy strony umowy nie zdecydują o jej przedłużeniu na kolejny okres.

 

USD/CAD – perspektywa techniczna i fundamentalna

Obecnie na wykresie USD/CAD widzimy konsolidację, która trwa od 3 tygodni. Z perspektywy technicznej istnieje szansa na silny ruch w górę, jeśli przebity zostałby poziom 1,259. W takim scenariuszu oczekiwać będziemy ruchu w kierunku poziomu 1,282 i potencjalnego testu lokalnych szczytów.

 

USD/CAD – H4

usdcad

 

Przedstawiony powyżej scenariuszu miałby marne szanse na realizację w sytuacji, gdyby strony negocjacji umowy NAFTA wyraźnie zbliżyły się do porozumienia. Czynniki fundamentalne przemawiają bowiem obecnie za kontynuacją wcześniejszego ruchu spadkowego na rynku USD/CAD. Obok potencjalnego porozumienia w sprawie NAFTA są to perspektywy dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Bank Kanady, a także pozytywna sytuacja na rynku ropy naftowej, która może umacniać dolara kanadyjskiego. Ropa jest niezwykle ważnym surowcem dla gospodarki Kanady, która jest jednym z czołowych eksporterów. Z tego względu kurs dolara kanadyjskiego jest dodatnio skorelowany z ceną ropy.

Obecnie na rynku ropy widzimy krótkoterminową konsolidację, ale w perspektywie średnioterminowej aktualny pozostaje trend wzrostowy. Pokazuje to aktualna sytuacja techniczna na rynku ropy. Choć na rynku BRENT doszło do chwilowego wybicia wsparcia przy poziomie 68,8, to na rynku WTI poziom 63,0 wciąż trzyma cenę. To wskazuje nam na potencjalną kontynuację ruchu w górę.

 

WTI – H4

wti


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk