• Odbierz prezent
Dolar kanadyjski liderem walut surowcowych! W G-10 przegrał tylko z dolarem amerykańskim i jenem. Na rynkach wschodzących królowała turecka lira

W temacie bezpiecznych przystani na uwagę zasługuje wielki „comeback jena”. To zasługa mocnej przeceny na rynkach akcji, ale i też oczekiwań związanych z posiedzeniem Banku Japonii 31 października.

Spekuluje się, na ile BOJ może dać przyzwolenie na dalsze odchylanie się w górę rentowności obligacji na długiej krzywej, co uznawane jest za nieformalny sygnał powolnego wychodzenia z ultraluźnej polityki. W ślad za jenem podążył w ostatnich dniach też szwajcarski frank. Aktualny kurs franka znajdziesz tutaj.

Czytaj także: Dolar na fali. Euro pod presją, a funt najsłabszym ogniwem kończącego się tygodnia!

Dolar pozostaje na fali, w ostatnim tygodniu stracił tylko w relacji do jena i tureckiej liry. Powód? Rynek zdaje sobie sprawę z tego, że FED pozostaje na „autopilocie”, co powoduje, że oczekiwania wobec kursu dolara zdają się być bardziej „przewidywalne”, niż wobec innych walut, gdzie mamy wciąż d.. Czytaj
Dolar na fali. Euro pod presją, a funt najsłabszym ogniwem kończącego się tygodnia!

Posiedzenia szwedzkiego Riksbanku, oraz norweskiego Norges Banku,

jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu, nie wniosły wiele nowego w temacie oczekiwań na podwyżki, co w połączeniu z rosnącym napięciem na rynkach globalnych, stało się pretekstem do przeceny walut skandynawskich na szerokim rynku. Rynek jest bardziej pewny, że podwyżka stóp w Szwecji nastąpi bliżej końca I kwartału 2019 r., podobnie jak w Norwegii. Oczywisty niepokój może też budzić niepewność, co do koniunktury w strefie euro i działań ECB.

Dolar kanadyjski jest liderem zwyżek tygodnia,

jeżeli chodzi o grupę walut surowcowych (w grupie G-10 przegrał tylko w ujęciu z dolarem i jenem). Pomogła podwyżka stóp o 25 p.b. do 1,75 proc. przez Bank Kanady (jak powszechnie oczekiwano), ale chyba bardziej towarzyszący jej „jastrzębi” komunikat. Usunięto słowa o stopniowych podwyżkach i ostrożności banku, skupiono się na tym jak utrzymać inflację poniżej celu 2 proc., oraz wyrażono duży optymizm w kwestii wpływu nowego porozumienia USMCA na relacje handlowe z sąsiadami Kanady. Być może BOC wierzy w jego szybką ratyfikację? Traciły natomiast waluty Antypodów na co wpływ miała słabość chińskiego juana, ale i też technikalia (wcześniej dolar australijski AUD i dolar nowozelandzki NZD odbijały).

Na rynkach wschodzących królowała turecka lira,

chociaż Bank Turcji nie podniósł stóp procentowych na czwartkowym posiedzeniu, a wcześniej pojawiły się informacje, jakoby nacjonaliści z MHP będący obecnie w koalicji z AKP, nie planują wspólnych list wyborczych na zaplanowane na przyszły rok wybory samorządowe. Jak widać obecne wysokie stopy procentowe i tak są potężnym magnesem w strategiach carry-trade.

Silny pozostawał także brazylijski real czekając na rozstrzygnięcie w zaplanowanych na najbliższą niedzielę wyborach prezydenckich, chociaż pytanie, na ile zwycięstwo Jair’a Bolsonaro nie jest już w cenach. Reszta walut EM traciła, najbardziej południowoafrykański rand, a także polski złoty i nasz region CEE. Słaby sentyment na globalnych rynkach zrobił swoje.

Czytaj także: Co wywołało kryzysy finansowe?

Głosy o nadchodzącym krachu rosną z każdym dniem. Zarówno na giełdzie, jak i na rynku nieruchomości pojawiają się kolejni, którzy wieńczą rychły koniec systemu. Pojawiają się opinie, że najnowszy kryzys zaatakuje z obszaru, którego nikt się nie spodziewa, w myśl zasady: „Kryzys pojawia się tam, gdz.. Czytaj
Co wywołało kryzysy finansowe?

Z krajowych informacji warto zwrócić uwagę na zapiski z ostatniego posiedzenia RPP, oraz wywiad „jastrzębiego” Eugeniusza Gatnara – niewykluczone, że przyszły rok będzie okresem, kiedy częściej zacznie się pojawiać dyskusja, kiedy należy podnieść stopy procentowe. Na razie jednak scenariuszem bazowym zdaje się pozostawać rok 2020.

Nota prawna

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk