• Odbierz prezent
Dolar kanadyjski (CAD) a sytuacja na ropie. EURCAD i GBPCAD w ciekawych miejscach

Ropa naftowa jest ważnym produktem gospodarki kanadyjskiej. Cena ropy oraz przychody z jej sprzedaży wpływają na rozwój gospodarki. Pomiędzy dolarem kanadyjskim i ceną ropy występuje pozytywna korelacja: kiedy cena ropy wzrasta to dolar kanadyjski umacnia się. Popatrzmy na wykresy ropy oraz crossów z dolarem kanadyjskim.

Ropa WTI zmaga się w oporem na 42$

Po silnym odbiciu z kwietnia, kiedy ceny ropy WTI startowały z poziomów kilku $ za baryłkę kurs wyraźnie przyhamował. Na początku września doszło do wybicia w dół z formacji klina i od tamtej pory ropa WTI trwa w trendzie bocznym (range’u) pomiędzy strefą popytu (34-36$) a poziomem oporu (ok. 42$). Od początku listopada na wykresie ropy WTI można zauważyć sekwencję coraz wyższych dołków i szczytów czyli być może budujący się trend wzrostowy. Dalsze wzrosty możliwe po przebiciu wspomnianego poziomu 42, od którego cena odbijała się kilkukrotnie. W kontekście zachowania cen ropy warto pamiętać o odczycie zmiany zapasów ropy w środę o godz. 16.30.

 Wykres 1. Kurs ropy WTI, interwał dzienny

Wykres 1. Kurs ropy WTI, interwał dzienny

GBPCAD przed decyzją co do kierunku

Kurs GBPCAD od połowy września przebywa w bardzo zmiennym ruchu wzrostowym, który przybrał kształt zwężającego się kanału cenowego. Cena znajduje się obecnie przy górnym ograniczeniu tego kanału. Dodatkowo, oporem dla dalszych wzrostów jest linia trendu spadkowego łącząca maksima z marca i lipca 2020. W tej sytuacji należy poczekać na jasny sygnał odrzucenia tego poziomu (np. pinbar lub formacja objęcia) bądź przebicia oporu. Pamiętając o korelacji CAD z ropą, gdyby na wykresie ropy doszło do przebicia 42$, mógłby to być sygnał do spadków na GBPCAD (umocnienie dolara kanadyjskiego).

 Wykres 2. Kurs funta do dolara kanadyjskiego (GBPCAD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs funta do dolara kanadyjskiego (GBPCAD), interwał dzienny

Czytaj także: Jak prawidłowo interpretować formacje klina?

W lekcji 32. Najlepszego Kursu Analizy Technicznej poruszamy temat najcześciej spotykanej formacji cenowej. Omówione zostały dwa różne wariacje tej formacji: klin zniżkujkacy oraz zwyżkujący.   Z materiału dowiesz się: - Jak wygląda formacja klina? - Jakie są rodzaje formacji klina? - Kiedy zaj.. Czytaj
Jak prawidłowo interpretować formacje klina?

Czy dojdzie do wybicia z klina na EURCAD?

Moment decyzyjny również na EURCAD. Kurs porusza się w formacji klina zniżkującego, z którego statystycznie częściej dochodzi do wybicia górą. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest jeszcze jedno zejście w kierunku ostatnich minimów. Warto obserwować zatem wykres ropy w kontekście par z CAD i cierpliwie poczekać na klarowny sygnał realizacji któregoś ze scenariusza.

 Wykres 3. Kurs euro do dolara kanadyjskiego (EURCAD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs euro do dolara kanadyjskiego (EURCAD), interwał dzienny

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk