Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 783,56+0,06%
S&P 5005 253,34+0,09%
ROPA BRENT86,88+1,38%
ROPA WTI83,08+1,66%
ZŁOTO2 220,64+1,32%
SREBRO24,86+1,18%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar, jen japoński i frank szwajcarski zyskują, powodem mogą być kiepskie nastroje na rynkach

Internetowykantor.pl | 11:54 06 grudzień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontynuacja kiepskich nastrojów na rynkach. Zyskują dolar, i waluty uznawane za bezpieczne jak jen japoński czy frank szwajcarski. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej bez fajerwerków. Co zrobi OPEC by powstrzymać spadki cen ropy naftowej, rynki zastanawiają się jaka skala cięć wydobycia. Inwestorzy w oczekiwaniu na dane z USA.

 

Spread już od 0,0 pipsów

 

Reklama

 SPRAWDŹ

 

Posiedzenie RPP, czyli znów nuda

Wczorajsze posiedzenie RPP znów nie należało do spektakularnych. Nadal główne parametry polityki pieniężnej zostały utrzymane na rekordowo niskich poziomach. Podtrzymany został również scenariusz o utrzymaniu stóp na obecnych poziomach aż do końca 2019 roku. Szczególnie, że inflacja w ostatnim okresie jeszcze nie znacznie spadła. Prezes Glapiński na konferencji stwierdził, że wzrost cen powinien przyspieszyć ale będzie on nadal kształtował się w ramach zakładanego celu NBP. Wygląda więc na to, że RPP będzie czekał na to co zrobi EBC i szybciej nie wykona żadnego ruchu. Wiele mogą wnieść również marcowe projekcje RPP.

 

Ratunek dla spadków cen ropy naftowej

W temacie inflacji ważnym wydarzeniem jest odbywające się posiedzenie OPEC w Wiedniu. Jest to zrzeszenie głównych eksporterów ropy naftowej na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. W praktyce to właśnie ta organizacja decyduje o kształtowaniu się cen czarnego złota. Zbyt niskie ceny tego surowca źle wpływają na budżety tych krajów. Wystarczy jednak, że na rynkach pojawiają się spekulacje o możliwej redukcji wydobycia i cena ropy natychmiast skacze do góry.

Reklama

 

Czytaj także: Ceny ropy spadły 30%, wszyscy czekają na spotkanie OPEC

Czwartek miał być zdominowany przez spotkanie OPEC, ewentualnie kumulację raportów makroekonomicznych z USA, które zostały przeniesione z dnia wczorajszego. Jednak sesja azjatycka upłynęła pod znakiem nowych tarć na linii USA-Chiny. Po optymizmie po szczycie G20 nie ma już śladu.W poniedziałkowym k.. Czytaj
Ceny ropy spadły 30%, wszyscy czekają na spotkanie OPEC

Cięcie wydobycia konieczne, ale…

Wydaje się, że właśnie taki ruch zobaczymy na obecnym posiedzeniu gdyż ceny czarnego złota ubijają kolejne dna i są blisko granicy 50 USD za baryłkę. Kształtowanie cen ropy ma spory udział w tempie wzrostu cen na świecie, co w dalszej części wpływa na decyzje banków centralnych odnośnie polityki monetarnej. Jest jednak jeden element, który psuje ten idealny układ a mianowicie Trump. Prezydent USA jest przeciwny wysokim cenom ropy a biorąc pod uwagę, że Arabia chce ocieplenia stosunków może się to okazać kluczowe w decyzji OPEC.

 

Dane z USA ważniejsze niż zwykle

Wczorajszy handel na parach dolarowych był bardzo ograniczony ze względu na dzień wolny w USA związany z pogrzebem prezydenta Busha. Końcówka tygodnia powinna być jednak znacznie bardziej ciekawa. Poznamy najpierw raport ADP a później oficjalny raport z rynku pracy z USA. Rynki od pewnego czasu zakładają przystopowanie Fed z podwyżkami stóp więc dane przybierają jeszcze ważniejszego znaczenia. Jeśli okażą się więc dobre dolar znów może zyskać na wartości a temat kontynuowania zacieśniania monetarnego znów powróci.



Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Internetowykantor.pl

Internetowykantor.pl

Najdłużej działający kantor internetowy w Polsce. Ekspert w dziedzinie wymiany walut oraz rynków walutowych. Serwis z ponad 1 mln pozytywnych opinii.


Reklama

Czytaj dalej