• Odbierz prezent
Dolar dobrze kończy tydzień. Podsumowujemy ruchy na funcie GBPUSD i euro EURUSD
  • USA/ CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Według doniesień Wall Street Journal strony planują jeszcze dwie rundy spotkań czołowych negocjatorów (w tygodniu rozpoczynającym się 29 kwietnia szef USTR ma udać się do Pekinu, a po 6 maja Waszyngton ma odwiedzić delegacja wicepremiera Liu He), a ich celem miałoby być przygotowanie gruntu pod spotkanie prezydentów USA i Chin na przełomie maja i czerwca, kiedy to umowa handlowa miałaby zostać uroczyście podpisana. Wczoraj wieczorem Donald Trump dał do zrozumienia, że świat „szybko dowie się” o porozumieniu z Chinami.
  • USA / FED / DANE: Patrick Harker z FED, który uchodzi za „jastrzębia” powtórzył, że widziałby jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku i jedną w przyszłym. Problem w tym, że szef FED z Filadelfii nie ma w tym roku prawa głosu w FOMC, oraz pozostaje w zdecydowanej mniejszości. Wczoraj wieczorem opublikowana została tez Beżowa Księga FED – w większości dystryktów raportowano, że sytuacja nie uległa zmianie względem wcześniejszego raportu, a w kilku z nich uległa poprawie.
  • KANADA / DANE (WCZORAJSZE POPOŁUDNIE): Po publikacji nieco lepszych od oczekiwań danych nt. inflacji CPI za marzec, szanse na cięcie stóp przez Bank Kanady do września spadły do niecałych 4 proc. wobec 19 proc. wcześniej. Inflacja bazowa CPI przyspieszyła do 1,6 proc. r/r z 1,5 proc. r/r (oczekiwano 1,3 proc. r/r).
  • AUSTRALIA: W marcu stopa bezrobocia wzrosła do 5,0 proc. z 4,9 proc. (co było zgodne z oczekiwaniami), ale zatrudnienie skoczyło o 25,7 tys. z 4,6 tys. (szacowano 12 tys.).
  • UE / USA / RELACJE HANDLOWE: Unia Europejska przygotowała własną listę produktów z USA wobec których miałyby zostać zastosowane wyższe stawki celne w sytuacji, gdyby Amerykanie wprowadzili wyższe cła, jako „odwet” za sprawę Airbus-Boeing.
  • EUROSTREFA / DANE: Opublikowane dzisiaj szacunkowe odczyty indeksów PMI wypadły słabo – przemysłowy odbił w kwietniu zaledwie o 0,3 pkt. do 47,8 pkt. (szacowano przynajmniej 47,9 pkt.), a usługowy spadł do 52,5 pkt. z 53,3 pkt. (prognoza była na poziomie 53,2 pkt.). Słabość usług może wskazywać na problemy w tzw. krajach peryferyjnych strefy euro. W przypadku Niemiec przemysł odbił do 44,5 pkt. z 44,1 pkt. (szacowano 45,0 pkt.), a usługi do 55,6 pkt. z 55,4 pkt. (prognozowano spadek do 55,1 pkt.).
  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT / WYBORY DO EUROPARLAMENTU: Według sondażu YouGov Partia Brexitu założona kilka tygodni temu przez byłego lidera UKIP, Nigel’a Farage’a jest na prowadzeniu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego z 27 proc. poparcia, za nią są laburzyści i dopiero po nich torysi z wynikiem zaledwie 15 proc.
  • WIELKA BRYTANIA / DANE: Sprzedaż detaliczna w marcu wypadła lepiej od oczekiwań – dynamika wyniosła 1,1 proc. m/m i 6,7 proc. r/r.

1

Wykres tygodniowy FUSD

Na dziennych wykresach EURUSD i GBPUSD widać było w ostatnich dniach potwierdzenie znaczenia spadkowych linii trendu. Na układzie EURUSD dzisiejsze wybicie w dół jest wymowne, bo złamana została też krótkoterminowa linia trendu wzrostowego.

1

Wykres dzienny GBPUSD

1

Wykres dzienny EURUSD

O tym, że amerykański dolar nie daje jednak za wygraną świadczy chociażby ostatnie zachowanie się USDCAD – „Kanadyjczyk” nie wykorzystał szansy, której dały mu wczorajsze lepsze dane nt. inflacji CPI. Nadal tkwimy w konsolidacji.

1

Wykres dzienny USDCAD

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk