• Odbierz prezent
Dolar do dolara kanadyjskiego - poważne przesłanki za wzrostem kursu na tej parze. Obowiązują sygnały kupna

Wczorajsza publikacja raportu Banku Kanady dotycząca badań koniunktury i jej prognoz na przyszłość nie zachwyciła. Rynek nie pozostał naturalny na wyniki raportu i mieliśmy okazję obserwować reakcję rynku – ok. + 0,7% (prawie 100 pipsów) podczas wczorajszego dnia.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

Z technicznej perspektywy obserwowaliśmy ponowną reakcja ceny w okolicy kluczowego wsparcia ceny 1,3300. Poziom o tyle istotny, że to właśnie w tych okolicach obserwowaliśmy pierwszą w tym roku (2019r.) dominację kupujących. Wskaźnikowo to powrót ceny powyżej średniej kroczącej oraz linii sygnalnej MACD powyżej 0. Są to sytuacje, które wskazują nam na bieżący rozkład sił na rynku. W związku z tym od tego momentu, w ujęciu wskaźnikowym mamy do czynienia z dominacją kupujących.

Z czystej perspektywy ceny ta sama akcja kupujących na rynku wygenerowała pierwszy poważny sygnał informujący, że kupujący zakrywają zlecenia sprzedających (wybite opory okolicy 1,3300 oraz 1,3400). Bieżąca konsolidacja w zakresie 1,3300 – 1,3450 to tak zwany proces akumulacji wykorzystywany do przeładowania pozycji we właściwą stronę.

USDCAD wykres

Aktualnie zbliżamy się do końca wspomnianego powyżej procesu a wskaźniki oscylatorów (DM- potwierdzone, MACD –jeśli nastąpi przecięcie linii MACD z linią sygnalną MACD) wskazują na możliwe przyśpieszenie w ramach kontynuacji ruchu zapoczątkowanego w drugiej połowie lutego. Warto dodać, że strategia automatyczna bazująca na czystym zachowaniu PA (Price Action) wskazała już drugi kolejny sygnał kupna.

Naturalnym celem w kolejnym ruchu będzie test początku sprzedaży z 3 stycznia 2019 roku lub dla mierzących długość fal odłożenie wysokości fali poprzedzającej. Niezależnie od metody pomiaru potencjału kolejnej fali wzrostowej nasze zlecenia TP powinny być zlokalizowane w przedziale 1,3560 -1,3660. Jest to naturalny zakres cenowy dla długich pozycji.  Niewątpliwie dla czystości omawianego scenariusza nasze zabezpieczenie takich pozycji powinno się znajdować w okolicy wspominanego wcześniej wsparcia z uwzględnieniem jego naruszenia a więc 1,3250.

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Olaf Kowalski

Dyrektor Działu Forex & CFD w EFIX Dom Maklerski S.A. Doświadczenie zawodowe zdobywał od 2007 roku. Pracował na stanowiskach analitycznych w biurach maklerskich oraz w centralach banków; w departamencie skarbu oraz departamencie dużych firm. Dodatkowo przez kilka lat kierował m.in. działem analiz ekonomicznych sektora bankowego w instytucji okołorządowej.  Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk