• Odbierz prezent
Dolar australijski zyskuje dzisiaj najmocniej. Australia bagatelizuje wczorajsze plotki

Dolar australijski jest dziś o poranku walutą zyskującą najmocniej z grona głównych walut notowanych względem dolara amerykańskiego. Warto też zaznaczyć, że zmienność na pozostałych parach nie jest duża, a z pewnością stagnacja na rynku EURUSD przyczynia się również do tego, że spekulanci / inwestorzy szukają rynków, dla których pojawiają się silniejsze impulsy.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

W zasadzie od kilku ostatnich tygodni takim rynkiem jest rynek dolara australijskiego, który jak nie jest bombardowany danymi z gospodarki, to jest pod wpływem zmiennych sformułowań odnośnie dalszych losów polityki monetarnej czy plotek. Taką wczoraj podała agencja Reuters mówiąc, że porty z prowincji Dalian w Chinach nie będę przyjmować węgla z Australii, co wpłynęło na załamanie się kursu AUD.

Jakiekolwiek cła, embarga, czy zakazy są tematem politycznym i właśnie rząd Australii zabrał w tej sprawie głos, bagatelizując doniesienia o zakazie importu. Chiny stosują limity importu węgla w jednakowym stopniu do wszystkich państw - powiedział Simon Birmingham, minister handlu, dodając, że nie ma podstaw, by sądzić, że istnieje zakaz wywozu węgla z Australii.

Wygląda zatem na to, że temat jest bardzo rozwojowy i jeszcze nie jest jednoznacznie rozstrzygnięty, a zatem na losy AUD zacznie dodatkowo wpływać polityka - i to nie tylko monetarna.

Dziś poznamy kolejne istotne dane ze strefy euro dotyczące inflacji, która jeszcze przez dłuższy czas może odstawać od celu Europejskiego Banku Centralnego oczywiście w dół. Takie odczyty i spowolnienie w przemyśle podnosi głosy odnośnie tego, czy normalizacja polityki pieniężnej EBC powinna być kontynuowana. Tego zapewne dowiemy się na marcowym posiedzeniu Banku, gdzie poznamy również najnowsze projekcje makroekonomiczne. Dziś również przed nami wystąpienie szefa EBC i wice-szefa FED.

Nota prawna

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk