• Odbierz prezent
Dolar australijski skoczył po nieoczekiwanym wyniku wyborów parlamentarnych. Poranek na rynku: 20.05.2019

Dolar australijski skoczył po nieoczekiwanym wyniku wyborów parlamentarnych w Australii. Zaskakujący wzrost PKB w Japonii przyniósł niewielką reakcję JPY. Weekend nie przyniósł postępów w rozmowach USA-Chiny. Ropa rośnie z pomocą OPEC.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • W Australii dotychczas rządząca Koalicja Liberalno-Narodowa wygrała wybory parlamentarne, choć sondaże wskazywały, że władze przejmie Partia Pracy. Wynik zdjął z Australii ryzyko wprowadzenia przez PP nowej polityki gospodarczej, która byłaby mniej przyjazna dla biznesu i osłabi wzrost gospodarczy. Innym ryzykiem jest mniejszościowy rząd, gdyż Koalicja zdobyła tylko 74 głosy na 151 miejsc w Izbie Reprezentantów (głosy jeszcze są liczone). Uzyskała też tylko 39 miejsc w Senacie (76 miejsc).
  • AUD/USD otworzył się luką na 0,6933, cofnął pod 0,69, a teraz stabilizuje się pod 0,6920.
  • Z Japonii uzyskaliśmy dużą niespodziankę w odczycie PKB a I kw. Gospodarka nieoczekiwanie wzrosła o 0,5 proc. k/k, podczas gdy zakładano skurczenie się o 0,1 proc. USD/JPY wzrósł skromne 10 pipsów pod 110,20. Niekki225 rośnie o 0,3 proc.

1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Na szerszym rynku mamy stabilizację przy braku świeżych informacji w odniesieniu do rozmów handlowych USA-Chiny, choć polityka handlowa pozostaje tematem nr 1. Jeszcze w piątek sentyment rynkowy został wsparty doniesieniami, że USA zniosą cła na import stali i aluminium z Kanady i Meksyku pod warunkiem, że kraje te nie staną się pośrednikiem w imporcie stali z Chin.
  • Indeks chińskiej giełdy Shanghai Composite traci jednak 1 proc. przy spadkach spółek technologicznych, które negatywnie zareagowały na informację, że właściciel Google Alphabet Inc. zawiesił współpracę z Huawei po tym, jak chińska spółka została wpisana przez Biały Dom na czarną listę.
  • Napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie podbijają ceny ropy naftowej i dziś WTI rośnie o 1,1 proc. do 63,5 USD/b. Temperaturę podniosły tweety prezydenta Trumpa, który w weekend zagroził, że konflikt z Iranem będzie „oficjalnym końcem” tego kraju.
  • Dodatkowo minister energii Arabii Saudyjskiej powiedział, że wśród członków OPEC panuje konsensus, że ograniczenia wydobycia powinny zostać utrzymane dla redukcji zapasów.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk