• Odbierz prezent
Dolar australijski najważniejszą walutą we wtorek. Czy obroni 2-letnie minimum?

Biorąc pod uwagę jakie dane czekać nas będą już w nocy (na sesji azjatyckiej) to zdecydowanie najważniejszą walutą świata przez najbliższych kilka godzin będzie australijski dolar. O godzinie 3:30 poznamy sprzedaż detaliczną oraz bilans handlowy Australii, ale to o godzinie 6:30 powinna eksplodować zmienność na parze np. AUDUSD. Dokładnie wtedy poznamy decyzje dotyczącą stóp procentowych oraz oświadczenia na temat podjętej decyzji.

Możliwa obniżka stóp procentowych oraz chińskie problemy

W weekend świat obiegł tweet Donalda Trumpa na temat zwiększeniu obostrzeń handlowych na linii USA - Chiny. Co oczywiste, takie działania mają uderzyć bezpośrednio w chińską gospodarkę i pewnie Prezydentowi USA to się uda. Giełdy zareagowały bardzo gwałtownymi spadkami. Z resztą sam dolar australijski zaliczył spadkowe luki cenowe w stosunku do innych walut. Wszystko przez bardzo silne powiązanie gospodarcze pomiędzy Chinami a Australią. Gorsza sytuacja Chin odbije się m.in. na australijskim eksporcie, który dodatnio wpływa chociażby na PKB. Gdy weźmiemy pod uwagę ostatnie informacje napływające z Banku Rezerw Australii to sytuacja może być jeszcze ciekawsza. W prawdzie rynek i analitycy oczekują utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, ale podczas ostatniego posiedzenia sygnalizowana była możliwa obniżka stóp procentowych (czytaj więcej). Biorąc pod uwagę te wydarzenia to sytuacja na parach z dolarem australijskim może być niezwykle ciekawa.

Technicznie rysuje się dołek cenowy na wykresie AUDUSD

Luki cenowe w przypadku rynku walutowego Forex bardzo często są skrupulatnie przez inwestorów uzupełniane. To by oznaczało, że kurs dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego powinien wzrosnąć przynajmniej do poziomu piątkowego zamknięcia. W piątek kurs AUDUSD sesję zakończył nieznacznie powyżej okrągłego poziomu 0.70 dolara. Daje to niewielką przestrzeń do zmiany, ale może to być wystarczająca przestrzeń, żeby zamarkować potencjalne sygnały do kupna. Taki scenariusz mógłby wywołać większe odreagowanie na parze AUDUSD. W zasadzie kurs australijskiej walut ponownie testuje najniższe poziomy od kilku lat. Na początku stycznia skończyło się to tzw. flash crashem również wywołanym zamieszaniem na rynku chińskim. Kurs dolara australijskiego znajduje się bardzo blisko poziomów wsparcia, czy to oznacza, że czekają nas już tylko wzrosty? Przekonamy się już za kilka godzin.

Wykres dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego

Wykres dolara australijskiego względem dolara amerykańskiego. Źródło tradingview.com

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk