• Odbierz prezent
Dolar australijski jest wysoko, a może być jeszcze wyżej. Co pcha kurs AUD do góry i co ma z tym wspólnego złoto?

W nocy poznaliśmy decyzję RBA odnośnie stóp procentowych w Australii. Zaskoczenia nie było. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie 0.25%. Wpisuje się to w ogólnoświatową politykę utrzymywania niskich stóp procentowych. Kurs AUDUSD pozostał bez większej reakcji na dane. Popatrzymy na wykresy, jak wygląda trend na parze i jak wygląda korelacja z innymi instrumentami.

AUDUSD - jeden kierunek w grze

Kurs AUDUSD korzysta nie tylko ze słabości dolara ustanawiając coraz to nowe maksima. Waluta Australii należy do tzw. walut surowcowych. Znaczącym surowcem dla tego kraju jest zwłaszcza złoto. Australijskie złoża złota stanowią około 10% całkowitych zasobów kruszcu na świecie – większe złoża posiadają jedynie Stany Zjednoczone i Republika Południowej Afryki. Obecnie Australia znajduje się także w ścisłej czołówce krajów o największej produkcji tego surowca, wraz z Chinami i RPA. Co za tym idzie, kurs AUD korzysta na wzrostach złota. Przyjmuje się, że dolar australijski (AUD) jest skorelowany ze złotem w 80%.

A co na wykresie? Para AUDUSD jak wiele instrumentów ustanowiła swój lokalny dołek w połowie marca po pandemicznej wyprzedaży. Odbicie miało postać formacji „V” z bardzo niewielkimi korektami po drodze. W czerwcu doszło do wybicia linii trendu i cena stabilnie buduje systematyczny i stabilny trend wzrostowy. Najbliższy opór to 0.75. Okazją do kupna byłoby cofnięcie kursu do poziomu wsparcia na 0.727-0.728.

 Wykres 1. Kurs AUDUSD, interwał dzienny

Wykres 1. Kurs AUDUSD, interwał dzienny

Czy NZD pójdzie w ślady australijczyka?

Para AUDUSD jest też wysoko skorelowana z NZDUSD. Często obie pary podążają w tym samym kierunku. Na wykresie widzimy, że obecnie kurs NZDUSD testuje opór w obszarze 0.676-0.678. Para również jest w regularnym trendzie wzrostowym, dlatego należy zakładać, że po korekcie będzie kontynuować wzrosty. Na wykresie zaznaczono niebieskim prostokątami korekty, które respektuje kurs pary. Co ciekawe, już 5-krotnie cena zareagowała na ok. 200-pipsową korektę spadkową i wracała do wzrostów. Jeśli historia miałaby się powtórzyć, okazja do longów będzie w okolicach 0.657. Tam znajduje się również dolne ograniczenie kanału cenowego, w którym przebywa cena.

Czytaj także:

Wybicie oporu bez korekty będzie oczywistym pokazem siły. Wtedy należy poczekać na retest poziomu 0.678 już jako wsparcia i próbować podłączyć się do wzrostów.

 Wykres 2. Kurs NZDUSD, interwał dzienny

Wykres 2. Kurs NZDUSD, interwał dzienny

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk