Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG200,00+0,00%
EUR / PLN4,32-0,05%
USD / PLN3,98+0,12%
CHF / PLN4,48-0,09%
GBP / PLN5,05-0,11%
EUR / USD1,09-0,16%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,80-0,13%
ROPA WTI82,64-0,21%
ZŁOTO2 155,10-0,29%
SREBRO24,97-0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar australijski i nowozelandzki pójdą w górę? Sytuacja na kursie euro EUR/PLN. Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Konrad Białas | 18:55 05 czerwiec 2020

Dolar australijski i nowozelandzki pójdą w górę? Sytuacja na kursie euro EUR/PLN. Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Ponowne otwieranie gospodarek i oczekiwania szybszego odbicia gospodarczego pozostają dominującą siłą dla rynku i przyćmiewającą czynniki ryzyka związane z protestami USA, koronawirusem i napięciami geopolitycznymi. Apetyt na ryzyko wyprzedza sygnały płynące z danych makro, ale póki rajd na rynku akcji i osłabienie USD utrzymują wysokie tempo, nic nie może ich zatrzymać. Tylko czas pokaże, na ile starczy paliwa do optymizmu, gdyż nadchodzące publikacje danych nie powinny przeszkadzać.

Przyszły tydzień: FOMC, szczyt Eurogrupy, PKB z Wielkiej Brytanii, indeksy nastrojów z USA /Australii/Nowej Zelandii, handel i CPI z Chin

W USA indeks nastrojów małych przedsiębiorstw (wt) powinien odbić, choć wciąż pozostanie blisko rekordowych minimów. Inflacja CPI (śr) pozostanie słaba przez spadki cen energii i ograniczony popyt. Dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (czw) powinny potwierdzać, że rynek pracy minął już dno i przechodzi do odbicia w zmianie zatrudnienia. Wpływa to też na poprawę nastrojów konsumentów, na co powinien wskazać indeks Uniwersytetu Michigan (pt). Po posiedzeniu FOMC (śr) oczekuje się utrzymania dotychczasowego tonu, kontynuacji programu płynnościowych przy podtrzymaniu gotowości do działania, jeśli będzie to konieczne dla wsparcia ożywienia. Interesujące mogą być nowe prognozy gospodarcze Fed (pierwsze od grudnia) oraz oczekiwania członków Komitetu wobec przyszłej ścieżki stóp procentowych. Głównym przekazem powinno być jednak status quo z neutralnym wpływem dla USD, ale pozytywnym dla ryzyka.

Dane w strefie euro skupione są wokół produkcji przemysłowej z Niemiec (pon) i całego boku (pt). Pogłębienie spadku w kwietniu jest oczekiwane i nie powinno zachwiać pozycją EUR. Finalny odczyt PKB za I kw. (wt) jest już zapisem odległej historii. Więcej zainteresowania powinno towarzyszyć czwartkowemu spotkaniu ministrów finansów strefy euro, gdzie omawiane będą szczegóły funduszu naprawczego. Sygnały oporów niektórych państw przeciwko hojności pakietów pomocowych będą odebrane negatywnie.

Reklama

W Wielkiej Brytanii kwietniowe dane o PKB (pt) pokażą najsilniejszy skutek lockdownu i spadek w ujęciu miesięcznym o prawie 20 proc. Jednak z perspektywy rynków finansowych i funta, załamanie jest już w cenach, a obecnie dyskontuje się tempo odbicia gospodarczego. GBP bez wątpienia jest jedną z walut najmocniej korzystających na zmianie nastawienia inwestorów do ryzyka. Nie przeszkadza nawet brak postępów w toczących się na boku negocjacjach brexitu.

W Polsce jedynym „wydarzeniem” będzie czwartkowe święto. Dzień bez udziału krajowych inwestorów, to zawsze ryzyko obniżonej płynności i podwyższonej zmienności, jeśli pojawi się do takowej impuls. Poza tym złoty przeszedł w fazę stabilizacji po ostatniej fali umocnienia i w nadchodzących dniach oczekujemy konsolidacji powyżej 4,40 na kursie euro EUR/PLN.

W nadchodzących dniach uwaga może być poświęcona danym z Chin, by ocenić jak szybko postępuje normalizacja warunków gospodarczych. Dane o eksporcie (nd) będą obciążone spadkiem zamówień z gospodarek rozwiniętych ogarniętych lockdownem. Opóźniony efekt niskich cen ropy zaniży dynamikę importu. Po odczytach CPI i PPI będzie można ocenić, czy nasiał się popyt wewnętrzny. Oznaki zdrowienia Chin mogą dołożyć się do czynników sprzyjających apetytowi na ryzyko.

W Australii po ostatnim załamaniu spodziewana jest poprawa we wskaźnikach nastrojów biznesu (wt) i konsumentów (śr) w związku z odmrożeniem działalności gospodarczej. Podobnych sygnałów oczekuje się po indeksie zaufania biznesu z Nowej Zelandii (wt). W rezultacie AUD i NZD mogą dostać dodatkowego impulsu do umocnienia w ramach trwającego rajdu. W Kanadzie kalendarz na przyszły tydzień nie zawiera ważnych publikacji, stąd dla CAD najważniejszy pozostanie sentyment rynkowy i wskazówki z rynku ropy naftowej. Jeśli weekendowe posiedzenie OPEC+ przyniesie decyzje o przedłużeniu ograniczeń wydobycia, CAD powinien pozostać mocny.  

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Tematy

Reklama

Czytaj dalej