• Odbierz prezent
Dolar australijski AUD i nowozelandzki NZD wypadają dość słabo w ostatnich dniach

Waluty Antypodów (AUD, NZD) wypadły dość słabo w ostatnich dniach. To wina czynników politycznych (utrata większości parlamentarnej w Australii, spadające wskaźniki zaufania w Nowej Zelandii), ale i też fundamentalnych (podwyżki oprocentowania kredytów hipotecznych przez trzy kluczowe banki komercyjne w Australii zniosły pozytywny wpływ dobrych danych nt. PKB za II kwartał), a także rosnących obaw o szkodliwy wpływ protekcjonizmu na perspektywy azjatyckich gospodarek (relacje handlowe USA z Chinami, ale i też Japonią).

 

 

Dolar kanadyjski CAD

Kanadyjczyk pozostał pod wpływem obaw o losy negocjacji handlowych z USA w ramach nowego porozumienia NAFTA (rozstrzygnięć wciąż nie ma), a Bank Kanady dał do zrozumienia, że jest to kluczowy czynnik dla oceny perspektyw gospodarczych na kolejne kwartały (kwestia podwyżki stóp na jesieni pozostała w zawieszeniu). Piątkowe dane z rynku pracy były mieszane.

 

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego USDPLN znajdziesz tutaj.

Czytaj także: BZWBK, Alior Bank czy PKO BP - notowania giełdowe którego banku radzą sobie najlepiej w ostatnich tygodniach? Sprawdzamy

Przełom sierpnia i września nie był udany dla sektora bankowego. Zerkając na indeks, który w najlepszym stopniu odzwierciedla kondycję banków- WIG-Banki możemy zaobserwować przede wszystkim kolor czerwony. W tym roku wierzchołek dla sektora został ustanowiony 28 sierpnia. Od początku bieżącego roku.. Czytaj
BZWBK, Alior Bank czy PKO BP - notowania giełdowe którego banku radzą sobie najlepiej w  ostatnich tygodniach? Sprawdzamy

Południowoafrykański rand oraz rosyjski rubel - słaby tydzień

Rynki wschodzące podzieliły się. Nadal bardzo słabo zachowywał sie południowoafrykański rand (mocne rozczarowanie danymi nt. PKB za II kwartał), a także rosyjski rubel (możliwa mocna odpowiedź państw zachodnich za sprawę Skripala), a na drugim biegunie znalazła się turecka lira (rynek czeka na mocną odpowiedź Banku Turcji w najbliższy czwartek).

 

Jak w ostatnim tygodniu wypadł złoty i węgierski forint?

Złoty wypadł najsłabiej w regionie, chociaż trudno kojarzyć to z faktem „gołębiego” przekazu z naszej RPP, oraz słabych danych PMI dla przemysłu. Najmocniejszy był węgierski forint wsparty przyzwoitymi danymi nt. PKB w II kwartale, chociaż kluczowa może okazać się inflacja CPI we wtorek. Wpływ na globalny sentyment będą mieć jednak rozstrzygnięcia wokół Chin, wspomnianej już Turcji, ale i też chociażby Argentyny (temat pomocy z MFW).

Nota prawna

 

Notowania: AUDNZD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDNZD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk