• Odbierz prezent
Dolar (AUD) w górę po danych z australijskiego rynku pracy. Słabość kursu USD

Kluczowe informacje z rynków:

  • Japonia: Bilans handlu zagranicznego w Japonii w czerwcu wyniósł 589,5 mld JPY, więcej od oczekiwań zakładających 420 mld JPY. Eksport spadł o 6,7% rdr (w porównaniu do oczekiwań spadku o 5,6% rdr), natomiast import spadł o 5,2% rdr (przy oczekiwaniach zniżki o 0,4% rdr).
  • Australia: Stopa bezrobocia w Australii w czerwcu wyniosła 5,2%, zgodnie z oczekiwaniami. Zmiana zatrudnienia znalazła się na poziomie 0,5 tys. przy oczekiwaniach 10 tys.
  • Szwajcaria: Bilans handlu zagranicznego w Szwajcarii w czerwcu wyniósł 4,01 mld CHF, więcej od oczekiwań zakładających 3,12 mld CHF.
  • Wielka Brytania: Dynamika sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 1% mdm i 3,8% rdr, czyli więcej od oczekiwań zakładających odpowiednio -0,3% mdm i 2,5% rdr.

Naszym zdaniem: Wczoraj notowania amerykańskiego dolara skierowały się na południe, odreagowując część znaczącego wtorkowego wzrostu. Dzisiaj zła passa USD trwa, a indeks amerykańskiego dolara porusza się w okolicach 96,70-96,80 pkt. Nadal jednak zniżka jest niewielka w porównaniu do wzrostów z początku tygodnia.

Wraz ze zbliżaniem się końca miesiąca,

na rynku walutowym pojawia się coraz więcej spekulacji na temat możliwych działań Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej w USA. Ostatniego dnia lipca ma zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych. Zniżka o 25 punktów bazowych jest już uznawana praktycznie za pewną, natomiast coraz częściej pojawiają się głosy, że jeszcze na lipcowym posiedzeniu może zapaść decyzja o cięciu stóp o 50 punktów bazowych. Ogólny konsensus zakłada, że do końca bieżącego roku łączna zniżka wyniesie 75 punktów bazowych.

Słabość kursu dolara USD

pozytywnie wpłynęła na wartość australijskiego dolara (AUD), który w ostatnich miesiącach ogólnie radził sobie słabo ze względu na obawy dotyczące sytuacji w chińskiej gospodarce. Dzisiaj notowania kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD rosną do okolic szczytów sprzed dwóch tygodni, poruszając się ponad poziomem 0,70.

Podczas czwartkowej sesji australijskiemu dolarowi pomagają dobre dane z rynku pracy w Australii. Stopa bezrobocia w czerwcu pozostała na niezmienionym poziomie. Mimo że ogólna zmiana zatrudnienia zawiodła, to głównie wynikało to z mniejszego zatrudnienia w pracy w niepełnym wymiarze godzin, natomiast zatrudnienie na etatach wzrosło o solidne 21,1 tys. stanowisk.

AUD w górę po danych z australijskiego rynku pracy - 1

Wykres dzienny indeksu dolara USD

AUD w górę po danych z australijskiego rynku pracy - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EUR/USD

AUD w górę po danych z australijskiego rynku pracy - 3

Wykres dzienny kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego AUD/USD

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk