• Odbierz prezent
kurs dolara kurs euro kurs dolara AUD kurs dolara NZD kurs jena

W tym tygodniu najmocniejszą walutą względem dolara amerykańskiego (USD) okazał się dolar australijski (AUD). Dolar nowozelandzki (NZD)  i euro (EUR) też w tym tygodniu mocno zyskiwały wobec dolara. Najsłabiej na tle amerykańskiej waluty wypadł jen (JPY).

 

Kurs dolara AUD/USD

W tym tygodniu na rynku Forex na tle dolara amerykańskiego (USD) najlepiej wypadł dolar australijski (AUD). Jeszcze w poniedziałek kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) najmniej wynosił 0,6520. Na koniec tygodnia kurs AUD/USD wyniósł 0,6665. Na przestrzeni tygodnia dolar AUD zyskał 2,06% względem amerykańskiej waluty.

 

Kurs dolara NZD/USD

Drugie miejsce zajął dolar nowozelandzki (NZD), którego kurs w tym tygodniu wzrósł o 1,9% wobec dolara USD. W poniedziałek kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZD/USD) najmniej wynosił 0,6083. Na koniec tygodnia kurs NZD/USD wynosi 0,6210.

Kursowi dolara nowozelandzkiego sprzyjały wtorkowe dane o bilansie handlowym w Nowej Zelandii. W kwietniu wzrósł on o 1,267 mld m/m wobec poprzedniego wzrostu o 722 mln. W ujęciu rocznym wyniósł -2,5 mld wobec poprzedniego odczytu -3,4 mld.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

W tym tygodniu kurs euro do dolara (EUR/USD) systematycznie piął się w górę. Na początku tygodnia euro najmniej kosztowało 1,0870 USD. Najwięcej natomiast za euro płacono w piątek 1,1144 USD. Na koniec tygodnia kurs EUR/USD wyniósł 1,1100. Na przestrzeni tego tygodnia euro zyskało 1,87% względem amerykańskiej waluty.

Poniedziałek w USA był dniem wolnym od pracy. W tym dniu poznaliśmy natomiast dane ze Strefy Euro. PKB Niemiec w I kwartale uległ obniżeniu o 2,2% k/k zgodnie z prognozą. Majowy wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech wypadł lepiej od oczekiwań i wyniósł 79,5 pkt wobec spodziewanych 78,3 pkt.

We wtorek napłynęły dane z USA. Sprzedaż nowych nieruchomości w kwietniu wypadła lepiej niż się spodziewano. Wskaźnik zaufania konsumentów w maju wg Conference Board natomiast okazał się słabszy niż się spodziewano i wyniósł 86,6 pkt wobec prognozy 88 pkt.

W środę najważniejszym wydarzeniem było przemówienie prezes EBC – Christine Lagarde. Szefowa EBC poinformowała, że najbardziej optymistyczna prognoza EBC spadku PKB na poziomie 5% jest już nieaktualna, a spadek ten będzie się mieścił w granicach między 8 a 12%. Dodała, że nie jest zbytnio zmartwiona poziomem zadłużenia państw w związku z wydatkami na pakiety ratunkowe dla gospodarek i nie przewiduje kryzysu zadłużeniowego w Strefie Euro związanego z pandemią koronawirusa.

W czwartek poznaliśmy kolejne dane ze Strefy Euro. Wskaźnik nastrojów biznesowych w maju wyniósł -2,43 pkt wobec poprzedniego odczytu -1,99 pkt. Majowy wskaźnik zaufania konsumentów wyniósł -188 pkt zgodnie z prognozą. Indeks nastrojów w usługach w maju wyniósł -43,6 pkt wobec prognozy -28,6 pkt, a indeks nastrojów w przemyśle -27,6 pkt wobec prognozy -27 pkt. Całkowita liczba bezrobotnych we Francji wyniosła 4.315,7 tys. wobec poprzedniego odczytu 3.488,6 tys.  Wskaźnik CPI w Niemczech w maju spadł o 0,1% m/m zgodnie z prognozą.

W tym samym dniu napłynęły dane z USA. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się niższa niż się spodziewano i wyniosła 21,052 mln wobec prognozy 25,75 mln. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych natomiast okazała się wyższa niż się spodziewano i wyniosła 2,123 mln wobec spodziewanych 2,1 mln. PKB Stanów Zjednoczonych w I kwartale skurczył się o 5% k/k wobec prognozy spadku o 4,8%.

Następnie napłynęły słabsze od oczekiwań dane z rynku nieruchomości w USA. W kwietniu indeks podpisanych umów kupna domów spadł o 21,8% m/m wobec spodziewanego spadku o 15%.

W piątek od rana napływały dane z krajów Strefy Euro. Sprzedaż detaliczna w Niemczech w kwietniu uległa obniżeniu o 5,3% m/m wobec spodziewanego spadku o 12%. Wydatki konsumpcyjne we Francji w kwietniu spadły o 20,2% m/m wobec prognozowanego spadku o 15%. W I kwartale PKB Francji uległ obniżeniu o 5,3% k/k wobec spodziewanego spadku o 5,8%. PKB Włoch w I kwartale skurczył się o 5,3% k/k wobec prognozy -4,7%. Majowy wskaźnik CPI we Włoszech uległ obniżeniu o 0,1% m/m zgodnie z prognozą. Wskaźnik CPI Strefy Euro w maju uległ obniżeniu o 0,1% m/m wobec prognozy 0,0%, a w ujęciu rocznym wzrósł o 0,1% zgodnie z prognozą.

W godzinach popołudniowych poznaliśmy dane z USA. Dane dotyczące wydatków konsumpcyjnych w kwietniu oraz majowy indeks nastrojów konsumentów wypadły gorzej od oczekiwań. W tym samym dniu miało miejsce przemówienie prezesa FED – Jerome Powella. Nie sądzi on, by wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w USA było dobrym pomysłem. Uważa też, że realnym zagrożeniem jest druga fala pandemii koronawirusa. 

 

Kurs dolara do jena (JPY/USD)

Najsłabiej w tym tygodniu wypadł jen, tracąc 0,19% względem amerykańskiej waluty. Największa zmienność na kursie dolara do jena (USD/JPY) miała miejsce w piątek. W tym dniu za jednego dolara najmniej płacono 107,08 jenów, a najwięcej 107,88. Na koniec notowań kurs USD/JPY wyniósł 107,83.

W godzinach nocnych napłynęły mieszane dane z Japonii. Bazowy wskaźnik CPI w Tokio w maju wzrósł o 0,2% r/r wobec spodziewanego spadku o 0,2%. W kwietniu stopa bezrobocia w Japonii okazała się niższa niż się spodziewano i wyniosła 2,6% wobec prognozy 2,7%. Produkcja przemysłowa w kwietniu natomiast okazała się słabsza od oczekiwań. Spadła o 9,1% m/m wobec spodziewanego spadku o 5,1%. Kwietniowa sprzedaż detaliczna spadła o 13,7% r/r wobec spodziewanego spadku o 11,5%.

 

Czytaj także: Kurs jena (USD/JPY) dynamicznie się umacnia- reakcja na dane czy ponowny risk off?

Otrzymaliśmy spory pakiet danych z japońskiej gospodarki. W większości przypadków są one bardzo złe. Jednocześnie na rynku walutowym mamy do czynienia ze zdecydowanym umacnianiem się japońskiej waluty. Czy rosnący kurs jena (USD/JPY) zapowiada powrót awersji do ryzyka, czyli tak zwany rynkowy risk o.. Czytaj
Kurs jena (USD/JPY) dynamicznie się umacnia- reakcja na dane czy ponowny risk off?

Kursy dolara australijskiego (AUD), dolara nowozelandzkiego (NZD), euro (EUR) i jena (JPY) na tle dolara amerykańskiego (USD przedstawia poniższy wykres:

Tradingview 30 maja

 

Notowania: AUDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AUDUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk