• Odbierz prezent
Dolar amerykański USD nadal mocną walutą, w przeciwieństwie do dolara CAD, NZD i AUD. Euro odreagowuje

Inwestorzy „skracali” swoje zaangażowanie w dolarze, chociaż komunikat po posiedzeniu FED w środę nie wybrzmiał nazbyt „gołębio”.

Dolar amerykański USD nadal mocną walutą

Stopy procentowe wzrosły po raz czwarty w tym roku (jak oczekiwano), a FED zapowiedział kolejne ruchy w 2019 r., chociaż jak zaznaczył globalna sytuacja wymusza bieżące monitorowanie sytuacji – mediana oczekiwań członków FED z wykresu pl-dot obniżyła się do 2 podwyżek w przyszłym roku (z 3 wcześniej), ale nadal cykl może zakończyć się dopiero w 2020 r. Projekcje makro zostały obniżone tylko nieznacznie, a FED nadal twierdzi, że ryzyka dla gospodarki pozostają zbilansowane.

Kurs euro odreagowuje

Komisja Europejska podała, że temat związany z włoskim budżetem jest „zamknięty” po tym jak tamtejsze władze przedstawiły projekt z deficytem w 2019 r. na poziomie 2,04 proc. PKB. Nie jest to poniżej 2,0 proc. PKB, ale na więcej oszczędności rządowa koalicja nie może sobie pozwolić. Ten wątek był jednym z czynników sprzyjających odreagowaniu kursu euro. Rynek zignorował potencjalne problemy z francuskimi finansami po tym jak przedstawiciele KE podali, że nie będą się tym zajmować, jeżeli Paryż zapewni, że naruszenie progu deficytu budżetowego (3 proc. PKB) będzie tymczasowe.

Mieszany tydzień dla funta brytyjskiego

Za nami mieszany tydzień, funt zyskał tylko wobec słabych walut (czyli surowcowych, oraz amerykańskiego dolara). Powodem jest utrzymująca się niepewność wokół Brexitu, chociaż premier Theresa May sprytnie „kupiła sobie” kilka tygodni czasu informując, że głosowanie nad porozumieniem w Izbie Gmin będzie miało miejsce najwcześniej 14 stycznia, a ponowna debata w parlamencie na ten temat odbędzie się kilka dni wcześniej (9-10.01).

To powoduje jednak, że styczeń będzie kluczowy,

gdyż parlament ma czas na akceptację porozumienia ws. Brexitu do 21 stycznia. W czwartek odbyło się posiedzenie Banku Anglii, ale nie miało większego znaczenia.

Bezpieczne przystanie - jen i frank zaczęły powracać do łask inwestorów

po tym jak ponownie wzrosła awersja do ryzyka – spadki na globalnych giełdach, przecena ropy. W czwartek Bank Japonii zakończył regularne posiedzenie – żadnych zmian w polityce monetarnej jednak nie dokonał.

Waluty skandynawskie - korona norweska i szwedzka

Zaskoczeniem okazała się podwyżka stóp przez Riksbank na czwartkowym posiedzeniu o 25 p.b. do -0,25 proc. (rynek był podzielony z nieco większą przewagą szans na taki ruch w lutym). Efekt? Korona szwedzka nieco zyskała w układach G-10. Riksbank zapowiedział kolejną podwyżkę na II półrocze 2019 r. Bardzo słabo zachowywała się natomiast korona norweska, której zaszkodziła kolejna przecena notowań ropy.

Dolar kanadyjski, australijski oraz nowozelandzki spada w kończącym się tygodniu

Wyższa awersja do ryzyka i spadki cen surowców wyraźnie nie pomogły. Najgorzej w zestawieniach wypadł dolar kanadyjski, któremu zaszkodziła kolejna fala przeceny notowań ropy naftowej. Słabo zachowywały się waluty Antypodów (dolar australijski i dolar nowozelandzki), gdzie rynki finansowe zaczynają wyceniać możliwe cięcie stóp w 2019 r. Kiwi (dolar nowozelandzki) pogrążyły słabe dane nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale.

Waluty rynków wschodzących i naszego regionu

Najgorzej w zestawieniach wypadł rubel, który wcześniej wydawał się być odporny na spadki cen ropy. Straty natomiast odrabiała turecka lira (głównie dzięki słabszemu dolarowi na rynkach), a towarzyszyło jej meksykańskie peso wsparte pozytywnymi sygnałami dotyczącymi projektu przyszłorocznego budżetu. Zyskały też waluty naszego regionu, a stopy zwrotu były dość zbliżone. Na czwartkowym posiedzeniu Bank Czech nie zdecydował się na podwyżkę stóp, co było oczekiwane, chociaż rynek nie odrzucał „jastrzębiego” scenariusza, biorąc pod uwagę osłabienie się korony w listopadzie.

Nota prawna

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk