Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,07%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 758,02-0,01%
S&P 5005 249,38+0,02%
ROPA BRENT86,61+1,06%
ROPA WTI82,73+1,24%
ZŁOTO2 219,49+1,27%
SREBRO24,83+1,06%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 19 wrzesień 2018
Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dogecoin (DOGE) to kryptowaluta oparta na technologii blockchain, pozwalająca na dokonywanie szybkich płatności z minimalnymi opłatami transakcyjnymi. Dogecoin początkowo miał być żartem i kryptowalutą niosącą pozytywny przekaz, w kontrze do medialnej nagonki na najpopularniejszą kryptowalutę, jaka jest bitcoin (BTC) po zamknięciu działającego w anonimowej sieci TOR serwisu aukcyjnego Silk Road, w którym sprzedawano za BTC nielegalne produkty (m.in. broń i narkotyki). Dogecoin miał ze swoim pozytywnym przekazem trafić do większego grona szczególnie młodszych odbiorców.

 

Nazwa oraz logotyp Dogecoina nawiązują do popularnego niegdyś graficznego mema Doge (w Polsce jako „pieseł”) przedstawiającego psa rasy Shiba Inu, najczęściej opatrzonego zabawnymi podpisami pisanymi łamaną angielszczyzną.

 

Reklama

Sieć DOGE funkcjonuje od końca 2013 r. w algorytmie konsensusu Proof of Work, jednocześnie nie mając ograniczonej maksymalnej podaży (w przeciwieństwie np. do bitcoina, lecz podobnie m.in. do Ethereum), co oznacza że Dogecoin ma charakter inflacyjny.

 

 

Sprawdź aktualny kurs Dogecoin (DOGE)

 

 

Historia powstania Dogecoina (DOGE)

Koncepcja Dogecoina została stworzona przez amerykańskiego programistę Billego Markusa na podstawie niefunkcjonującej już dziś kryptowaluty Luckycoin, opartej na kodzie źródłowym Litecoina (LTC), który zaś jest zmodyfikowaną wersją kodu bitcoina. Niedługo potem Jackson Palmer, pracujący w australijskim oddziale koncernu Adobe Systems, został zachęcony na Twitterze do wzięcia udziału w projekcie. Wykupił on domenę dogecoin.com, zaprojektował logotyp i zaangażował się w promocję Dogecoina, który początkowo miał być tylko internetowym żartem.

Reklama

 

Sieć DOGE ruszyła dokładnie 6 grudnia 2013 r., zaś kilka dni później, 16 grudnia jego cena wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu doby, do 0,00095 dolara, zaś o kryptowalucie usłyszeli niemal wszyscy ze społeczności walut cyfrowych. Rosnącej popularności DOGE nie przeszkodził nawet pierwszy krach, który nastąpił już 21 grudnia 2013 r., kiedy kurs zanurkował o ponad 80%, co było spowodowane masową wyprzedażą wykopanych przez duże poole miningowe monet DOGE, a także pierwsza kradzież ponad 30 mln DOGE z oficjalnego portfela (wartych wówczas ok. 12 tys. USD). W styczniu 2014 r. DOGE miał większy wolumen handlowy nie tylko od BTC, ale również od wszystkich kryptowalut razem wziętych (wówczas 9. miejsce w rankingu kapitalizacji z wynikiem ponad 20 mln dolarów).

 

Siłą Dogecoina od początku była społeczność, nie zaś same cechy techniczne kryptowaluty, które uzasadniałyby jej popularność. DOGE szybko stał się rozpoznawalnym środkiem płatności akceptowanym przez użytkowników portali społecznościowych, takich jak Reddit, czy Twitter.

 

Reklama

DOGE był również wielokrotnie wykorzystywany do zbierania funduszy na cele charytatywne.

 

Pierwszą większą zbiórką było ufundowanie Jamajskiej reprezentacji bobslejowej możliwości startu w Igrzyskach Olimpijskich w rosyjskim Soczi w 2014 r. Reprezentacja zdołała się zakwalifikować, jednak nie posiadała wystarczających funduszy, aby pojechać do Rosji. Zbiórka DOGE rozpoczęła się 19 stycznia 2014 r., w ciągu doby osiągając ówczesną równowartość ponad 35 tys. dolarów, co pozwoliło wysłać reprezentację Jamajki na Igrzyska.

 

Niedługo potem, w marcu 2014 r. społeczność Dogecoina zebrała ponad 55 tys. dolarów, aby „pieseł” stał się sponsorem jednego z zawodników amerykańskich wyścigów NASCAR, Josha Wise.

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty dogecoin (doge) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie dogecoin proof of work bitcoin litecoin 1

FXMAG kryptowaluty dogecoin (doge) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie dogecoin proof of work bitcoin litecoin 1

Dogecoin jako sponsor zawodnika NASCAR

 

 

Podstawowe informacje techniczne, kopanie (mining) DOGE

DOGE jest kryptowalutą opartą na kodzie źródłowym Luckycoina, który był zmodyfikowaną wersją Litecoina. Luckycoin cechował się całkowicie losową nagrodą za wykopany blok (ang. block reward) dla górników, co do marca 2014 r. funkcjonowało również w DOGE. Później jednak nagroda za blok została ustalona na poziomie 10 000 DOGE. Wg początkowych założeń, Dogecoin miał mieć ograniczoną liczbę monet do 100 mld, jednak zrezygnowano z tego jeszcze w grudniu 2013 r. na rzecz nieograniczonej maksymalnej podaży (inflacja wynosi ok. 5% rocznie).

Reklama

 

Dogecoin jest kryptowalutą Proof of Work opartą na algorytmie Scrypt (podobnie jak m.in. LTC), kopaną głównie za pomocą układów ASIC (np. Bitmain Antminer L3/L3+).

 

Czas bloku (ang. block time) w DOGE jest niższy niż w BTC (ok. 10 minut) i LTC (ok. 2.5 minuty) i wynosi ok. 60 sekund, co zapewnia szybsze potwierdzenia transakcji.

 

Reklama

Średnia prowizja transakcyjna (ang. transaction fee) wynosi najczęściej poniżej 1 centa (kwota wyjściowa to 1 DOGE za 1000 bajtów danych).

 

 

 

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do DOGE?

Mimo tego, że DOGE miał być wyłącznie żartem, to w przeciwieństwie do wielu „poważnych” kryptowalutowych projektów, zapewnia wsparcie oficjalnych portfeli, na wszystkie platformy, w tym mobilne. Lekkim portfelem (niewymagającym pobierania i synchronizowania całej sieci blockchain) jest MultiDoge, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Portfelem full node (pobierającym całą historię sieci) jest Dogecoin Core, również dostępny na wszystkie popularne systemy operacyjne.

 

Dogecoin jest obsługiwany przez portfele mobilne (multiwallety), takie jak m.in. Jaxx (iOS oraz Android), Coinomi oraz dedykowany Dogecoin Wallet (Freewallet) i oficjalny Dogecoin Wallet (tylko na Android).

 

Reklama

DOGE jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets), takie jak Ledger (Nano S oraz Blue) Trezor (One i Model T) i KeepKey.

 

 

Dogecoin - kurs i notowania

O sporej popularności Dogecoina świadczy fakt, że jest on notowany na pięćdziesięciu giełdach kryptowalut. Największy dzienny wolumen (ok. 40%) ma chińska giełda ZB w parze z USDT. DOGE można kupić również na bardziej znanych platformach, takich jak Kraken, Bittrex, HitBTC. DOGE za polskiego złotego (DOGE/PLN) można zakupić jedynie na mało znanej giełdzie Bitmaszyna.

 

Reklama

DOGE osiągnął swoje dotychczasowe szczyty notowań (ATH) 7 stycznia 2018 r. przy cenie 0,018 dolarów i kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,93 mld dolarów, plasując się wówczas na 30. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap. Obecnie Dogecoin znajduje się na 20. miejscu pod względem wyceny rynkowej, wśród projektów kryptowalutowych.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej