• Odbierz prezent
Dodatnie carry na walutach EM - co to znaczy?

Ostatnia decyzja FED, po której dowiedzieliśmy się, że Rezerwa Federalna robi sobie przerwę w podwyżkach stóp procentowych, spowodowało istny szturm inwestorów na rynki wschodzące. Wskazują na to przepływy środków do funduszy ETF, które właśnie na emerging markets są skupione. Według niektórych danych szacowany napływ środków tylko w pierwszym kwartale tego roku będzie większy niż ostatnio w ciągu całego roku.

Myśląc o EM mówimy o krajach Ameryki Południowej czy też Azji i w mniejszym stopniu o krajach europejskich. Dodatkowo kraje rozwijające się mają bardzo zróżnicowaną sytuację polityczna i gospodarczą i wśród nich możemy wyróżnić waluty bardziej i mniej atrakcyjne pod względem odsetek, które generują od ich posiadania.

Np. Polska, która jest zaliczana przez amerykańskich inwestorów do EM ma stopy procentowe jedynie na poziomie 1,5 proc., a Brazylia na poziomie 6,5 proc,, Meksyk 8,25 proc., a Turcja aż 24 proc. Zatem szeroko myśląc o EM widzimy, jak duże są między tymi krajami różnice. Niemniej jednak od szturmu napływu kapitału coraz więcej było mowy o walutach z wysokimi odsetkami.

Dodatnia różnica w oprocentowaniu między daną walutą, jak np. meksykańskim pesa a amerykańskim dolarem powoduje, że inwestor zarabia na trzymaniu waluty wyżej oprocentowanej. Do tego, jeśli kurs zmieni się na jego korzyść, to nie tylko zyskuje dzięki utrzymywaniu pozycji w czasie, ale także i na kursie walutowym.

Jeśli zatem wzrost kosztów finansowania w dolarze zakończył się i nie ma obecnie ryzyka, że wzrośnie, tu inwestorzy mogą z większą chęcią pożyczyć dolara, zapłacić od niego odsetki i kupić za niego waluty wyżej oprocentowane i dostać od nich odsetki.

Jedną z ciekawszych par walut w tym kontekście jest USDMXN, czyli meksykańskie peso w relacji do dolara amerykańskiego.

1

Wykres dzienny pary USDMXN. Źródło: platforma Conotoxia

Notowania znajdowały się ostatnimi czasy w silnym trendzie spadkowym, po którym pojawiła się korekta przypominająca swoich wyglądem flagę. Aktualnie notowania opuszczają flagę dołem, co zwiększa szanse na kontynuację trendu. Dolne ograniczenie flagi jest obecnie najbliższym oporem.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk