• Odbierz prezent
zasiłek dla bezrobotnych dodatek solidarnościowy sejm senat

19 czerwca Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat. W efekcie nie będzie podwyżki dodatku solidarnościowego i zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1500 zł.

 

W piątek Sejm głosował nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatku solidarnościowym. Zmiany te miały objąć podwyższenie dodatku oraz zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1500 zł.

Czytaj także: Dodatek solidarnościowy i zasiłek dla bezrobotnych jeszcze wyższy niż planowano

W dniu dzisiejszym poinformowano, że Senat przegłosował podwyższenie dodatku solidarnościowego oraz zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1500 zł. Ustawa znów trafi do Sejmu.   18 czerwca Senat przyjął poprawki do ustawy o dodatku solidarnościowym, które przewidują podwyższenie kwoty świadczenia z 140.. Czytaj
Dodatek solidarnościowy i zasiłek dla bezrobotnych jeszcze wyższy niż planowano

Sejm odrzucił poprawki dotyczące podwyżek świadczeń. Posłowie zgodzili się jedynie na część poprawek doprecyzowujących. Oznacza to, że obcokrajowcy pobierający zasiłek dla bezrobotnych będą otrzymywać dodatek solidarnościowy w wysokości różnicy między tym dodatkiem a zasiłkiem.

Ustawa powróciła więc w poprzednim kształcie. W efekcie dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. w wysokości 1400 zł miesięcznie. Dodatek będzie przysługiwać osobom, które po 15 marca 2020 r. utraciły pracę. Świadczenie otrzymają osoby, które w 2020 r. podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. W tym celu trzeba założyć konto na platformie PUE ZUS. Aby otrzymać świadczenie za czerwiec, trzeba będzie złożyć wniosek do końca czerwca. Będzie na to krótki okres czasu, gdyż składanie wniosków nie jest jeszcze możliwe ze względu na to, że ustawa oczekuje na podpis prezydenta.

Zasiłek dla bezrobotnych natomiast wyniesie 1200 zł brutto. Bezrobotni, którym przysługuje prawo do zasiłku, otrzymają świadczenia w tej wysokości od 1 września 2020 r.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk