• Odbierz prezent
Dochód podstawowy w Niemczech od przyszłego roku

W ostatnim czasie media poinformowały o planach przetestowania dochodu podstawowego w Niemczech. Jak wyglądają szczegóły tego programu?

 

Eksperyment dotyczący dochodu podstawowego w Niemczech zostanie przeprowadzony przez Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) z Berlina oraz Stowarzyszenie „Mój Dochód Podstawowy”. Będzie on sfinansowany z datków 140 prywatnych darczyńców. Założyciel Stowarzyszenia „Mój dochód podstawowy” Michael Bohmeyer ma nadzieję, że eksperyment pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak dochód podstawowy zmienia ludzi i społeczeństwo, m. in. jak wpłynie na podziały społeczne oraz czy sprawi, że osoby, które go otrzymają, będą bardziej skłonne zwracać uwagę na ochronę środowiska.

W badaniu weźmie udział 1500 osób. Spośród nich jedynie 120 uczestników przez trzy lata będzie otrzymywać bezwarunkowy, nieopodatkowany dochód podstawowy w wysokości 1200 euro miesięcznie. Pozostali uczestnicy eksperymentu  będą grupą odniesienia, aby stwierdzić, czy zmiany w grupie otrzymującej dochód podstawowy są faktycznie skutkiem otrzymywania bezwarunkowego dochodu.

Do udziału w badaniu może zgłosić się każdy mieszkaniec Niemiec powyżej 18 roku życia, wypełniając ankietę online. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 listopada 2020 r., jednak pula przyjmowanych zgłoszeń może ulec zamknięciu wcześniej z chwilą napłynięcia miliona takich wniosków. Uczestnicy nie muszą spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Mogą zgłaszać się zarówno bezrobotni, jak i osoby pracujące, dla których dochód podstawowy byłby dodatkowym źródłem utrzymania. Wybrani uczestnicy zaczną otrzymywać dochód podstawowy od wiosny 2021 r.

Nie brakuje chętnych do udziału w eksperymencie. W minionym tygodniu w ciągu godziny od uruchomienia programu, napłynęło ponad 35 tysięcy zgłoszeń.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk