• Odbierz prezent
Dochód gwarantowany w Hiszpanii stał się faktem

Rząd w Hiszpanii uchwalił przepisy wprowadzające dochód gwarantowany. Pierwsze wypłaty rozpoczną się już w czerwcu. Jak wyglądają szczegóły tego świadczenia?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

 

29 maja poinformowano, że rząd w Hiszpanii uchwalił przepisy wprowadzające minimalny dochód gwarantowany. Będzie on stanowił wsparcie dla najuboższych gospodarstw domowych. Szacuje się, że zostanie nim objętych blisko milion gospodarstw domowych, a budżet państwa przeznaczy na niego ok. 3 mld euro rocznie.

W związku z pandemią koronawirusa ponad milion osób w Hiszpanii straciło pracę, co przyspieszyło prace w rządzie nad planowanym od dłuższego czasu dochodem gwarantowanym. Rząd zapewnia, że nie jest to rozwiązanie tymczasowe związane z kryzysem, ale stały element polityki społecznej. Dochód gwarantowany w Hiszpanii jest planowany jako świadczenie dla najuboższych. Obejmie zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, które uzyskują dochody poniżej płacy minimalnej.

Świadczeniem zostaną objęte jednoosobowe gospodarstwa domowe, których dochód nie przekroczył w 2019 r. 5533 euro oraz rodziny, których łączny dochód nie przekroczył 12 184 euro. Świadczenie otrzymają także osoby, które z powodu pandemii koronawirusa straciły swoje źródło utrzymania w tym roku.

Wysokość świadczenia wyniesie od 462 euro miesięcznie w przypadku gospodarstw jednoosobowych do 1015 euro na rodzinę. Otrzymywana kwota będzie zróżnicowana w zależności od sytuacji danego gospodarstwa domowego, przy czym pełną wysokość świadczenia uzyskają osoby bez dochodów.

Przy ustalaniu prawa do świadczenia będzie brana także pod uwagę wysokość posiadanego majątku netto (po odliczeniu kredytów i pożyczek), przy czym nie wlicza się do niego nieruchomości zamieszkiwanej przez beneficjentów. Wartość takiego majątku netto nie może przekroczyć 16 614 euro na osobę.

Prawo do świadczenia będą mieli nie tylko obywatele Hiszpanii, ale także imigranci, którzy mieszkają w Hiszpanii co najmniej od roku. Pierwsze wypłaty świadczeń ruszą już w czerwcu.

Czytaj także: W Hiszpanii będzie bezwarunkowy dochód podstawowy

W ostatnim czasie poinformowano, że Hiszpania planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Miałby on być rozwiązaniem nie tylko na obecnie trwające trudne czasy, ale także mógłby zostać utrzymany na stałe. Na razie jeszcze nie są znane szczegóły planowanego rozwiązania.   Portal Bank.. Czytaj
W Hiszpanii będzie bezwarunkowy dochód podstawowy

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk