• Odbierz prezent
sesja gpw

Zarząd PKO BP zarekomendował wypłacenie dywidendy z zysku za 2017 rok. Stopa dywidendy jest dość skromna, co wynika między innymi z limitu, jaki dla spółki wyznaczyła Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Zarząd banku zarekomendował wypłatę w formie dywidendy 687,5 mln złotych, co odpowiada 24,8% zysku, jaki spółka wygenerowała w 2017 roku. 2050 mln zł ma zostać przeznaczone na kapitał zapasowy, a 36,5 mln zł na kapitał rezerwowy.

PKO BP mógł wypłacić do 25% zysków za rok 2017 w formie dywidendy, co wynika z opublikowanych przez KNF wytycznych dla banków komercyjnych w sprawie polityki dywidendowej.

 

Dziś na otwarciu za jedną akcję PKO BP płaciliśmy 40,32 zł, co oznacza, że stopa dywidendy wynosi obecnie 1,36%. Jest to raczej skromna stopa, zwłaszcza, gdy porównamy ją z tą, którą planuje wypłacić Pekao. W przypadku tego banku dywidenda przypadająca na jedną akcję to 7,90 zł, co przy dzisiejszej cenie otwarcia daje stopę dywidendy na poziomie 6,4%. Pekao mógł jednak przeznaczyć na wypłatę dywidendy cały zysk z 2017 roku. Gdyby tak samo mógł postąpić PKO BP, to stopa dywidendy byłaby w jego przypadku już tylko o 1 p.p. niższa.

Dla akcjonariuszy PKO BP wypłata dywidendy to i tak plus, gdyż w poprzednich trzech latach spółka nie wypłacała dywidend.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk