• Odbierz prezent
Dobre zakończenie roku dla warszawskiej giełdy - obroty na GPW w grudnbiu

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma za sobą bardzo dobry rok, zarówno pod względem liczby debiutów, jak i wartości obrotów. Przypieczętowaniem lepszej passy są wyniki aktywności inwestorów w grudniu, które okazały się znacznie lepsze niż rok temu, a także wyższe niż w listopadzie.

 

W grudniu łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku GPW wyniosła 345,3 mld złotych, co jest wzrostem o 152,6% w porównaniu do poprzedniego roku. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła zaś 34,5 mld złotych (151% wzrostu r/r). Średnią dobową wartość obrotu na GPW w grudniu oszacowano na 1,7 mld złotych, co jest wynikiem lepszym o 125,7% niż w grudniu 2019 r.

Dla porównania, w listopadzie wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie GPW wyniosła 31,3 mld złotych, zaś średnia wartość obrotu podczas sesji wyniosła zaś 1,5 mld złotych.

 

Warto przypomnieć, że w rekordowym październiku wartość obrotu na głównym rynku wyniosła 46,8 mld PLN, z czego 37,7 mld PLN w ramach arkusza zleceń. Wynik ten był związany w głównej mierze z debiutem giełdowym Allegro.

Jeśli chodzi zaś o rynek NewConnect, to w grudniu łączna wartość obrotu akcjami wyniosła 1,2 mld złotych, co jest wzrostem o 812% r/r.

Dla porównania - w listopadzie łączne obroty na NC oszacowano na 1,5 mld PLN, zaś w rekordowym październiku na 2,7 mld PLN.

 

Spory wzrost zainteresowania zanotowały również instrumentu pochodne notowane na GPW. Łączny wolumen obrotu derywatami wyniósł w grudniu 1,328 mln sztuk, co jest wynikiem lepszym o 106% w porównaniu do zeszłego roku.

Czytaj także: Obroty na GPW w listopadzie - tym razem bez rekordów, ale i bez rozczarowań

Po październiku, który był historycznie najlepszym miesiącem dla warszawskiej giełdy, przyszedł czas na listopadowe ochłonięcie. Mimo tego, że obroty na GPW w ostatnim miesiącu okazały się znacznie niższe niż w październiku, to i tak są wyższe niż podczas apogeum giełdowej paniki i późniejszej eufor.. Czytaj
Obroty na GPW w listopadzie - tym razem bez rekordów, ale i bez rozczarowań

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk