• Odbierz prezent
Dobre informacje z frontu szczepień pozytywnie wpływają na wyceny akcji na światowych giełdach - podsumowanie
fot. freepik.com

W zeszłym tygodniu rynki akcyjne kontynuowały trendy z tygodnia poprzedniego. Indeksy generalnie rosły,w kilku przypadkach wspinając się na rekordowe poziomy. Nieco mocniej zyskiwały spółki mniejsze i sektory tradycyjne. W USA S&P500 wzrósł o 1,2%, NASDAQ o 1,7%, zaś indeks mniejszych spółek Russel 2000 o 2,5%. Europejskie giełdy zachowały się nieco gorzej: francuski CAC40 zyskał 0,8%, a niemiecki DAX stracił 0,1%. W Warszawie trwa hossa małych spółek: wartość sWIG80 zwiększyła się o 3,2%, mWIG40 o 1,9%, natomiast duże spółki z WIG20 straciły 1,1%, przez co poziom WIG w zasadzie się nie zmienił.

Akcje zyskują głównie dzięki dobrym informacjom o szczepieniach

Najlepiej zaszczepiony Izrael wykazuje istotną poprawę sytuacji epidemiologicznej, USA zamawiają dodatkowe 200 milionów dawek, prawdopodobnie wiosną będziemy obserwowali luzowanie ograniczeń pandemiczncyh. Programy stymulacyjne dodatkowo zwiększają ryzyko inflacji, co pcha też w górę rentowności obligacji. Co do zasady akcje są dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Jest też jednak dużo głosów uspokajających przed obawami o niekontrolowany wzrost cen: czynniki deflacyjne wciąż istnieją, a nawet przyspieszają – są to zmiany technologiczne (tzw. efekt Amazona, czyli ciągłe zwiększanie produktywności i częste zmiany cenników), demograficzne (starzenie się społeczeństw) oraz zakotwiczone oczekiwania.

Słaby wynik WIG20 to przede wszystkim wina powrotu do spadków po nieudanej premierze nowej gry CD Projekt,

którego akcje straciły kolejne 10,4%, a także stracie na akcjach Allegro w wysokości 1,9%, która to jest spodowana przez działania konkurencyjnych Amazon oraz AliExpress. Najmocniej zyskały z kolej akcje JSW (+9,6%), dzięki globalnym programom stymulacyjnym, oraz CCC (+5,5%), której sprzyja sroga zima i otwarcie centrów handlowych.

Wśród wydarzeń tego tygodnia najistotniejsze wydają się wyniki sprzedaży detalicznej za styczeń w USA (środa) i Polsce (piątek). Także w piątek poznamy wstępne odczyty PMI za luty dla USA i strefy euro.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk