• Odbierz prezent
Dobre dane z USA powstrzymują korektę na rynku akcji. Notowania giełdowe

Podczas czwartkowej sesji mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na rynku akcji. Traderzy intraday na pewno nie mogli narzekać na brak okazji inwestycyjnych. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od wzrostów, jednak te nie trwały długo. Niemiecki DAX ruszył po godzinie 9:00 ponad 100 punktów w górę, by potem zanurkować na ponad 250 w dół. Minimum zostało osiągnięte tuż przed publikacją danych o bezrobotnych z USA, które były zdecydowanie lepsze od oczekiwań i przyczyniły się do odreagowania.


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

Niemniej ostatecznie sesja na Starym Kontynencie i tak zakończyła się pod kreską. Wspomniany niemiecki indeks giełdowy stracił dziś 0,44%, francuski CAC40 przecenił się 0,9% , a londyński FTSE zamknął się aż 1,2% niżej.  Przecenę obserwowaliśmy także na naszym polskim parkiecie, gdzie indeks dwudziestu największych spółek przecenił się 0,79%. Wśród blue chipów tylko trzy spółki zdołały zamknąć dzień na plusie, były do Dino Polska z wynikiem +3,66%, KGHM (+1,56%), oraz CD Projekt, który umocnił się 0,63%. Z kolei najgorzej radziły sobie dziś akcje JSW, gdzie obserwowaliśmy ponad 4% spadki. W czwartek słabo radził sobie także sektor bankowy, największa przecenę było widać na akcjach mBanku, które traciły ponad 3,5%. Z kolei indeksy w USA znajdują się w rejonach po pandemicznych szczytów. Opublikowane dziś o 14:30 dane o bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wypadły lepiej od rynkowych prognoz i powstrzymały korektę spadkową. Przed rozpoczęciem handlu w za oceanem mogliśmy co prawda obserwować przecenę na rynku kontraktów terminowych, jednak po publikacji wniosków o zasiłek dla bezrobotnych mogliśmy obserwować reakcję strony kupującej. Wnioski o zasiłki spadły do poziomu 1,186 mln z 1,435 mln (przy oczekiwaniach wynoszących 1,415 mln). Dane są więc pozytywną wskazówką przed jutrzejszym raportem NFP. Jeśli i ten okaże się lepszy od oczekiwań, będzie to kolejny impuls do dalszych wzrostów na rynku akcji.   


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk