• Odbierz prezent
Dobre dane z gospodarki wpływają na kurs złotego

Główny Urząd Statystyczny podał opublikował dziś pakiet istotnych danych z polskiej gospodarki. Były to dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji cen producentów. Okazały się one lepsze od prognoz ekonomistów, przyczyniając się do umocnienia polskiego złotego.

 

Za najistotniejsze z podanych dziś przez GUS danych należy uznać te o sprzedaży detalicznej. W sierpniu obroty w handlu detalicznym były o 7,6% wyższe niż rok wcześniej. Miesiąc wcześniej dynamika roczna wynosiła 7,1% i prognozowano jej wzrost, ale tylko do 7,2%.

 

Sprzedaż detaliczna (r/r)

sprzedaż detaliczna

 

Jeszcze szybciej rośnie produkcja przemysłowa – w sierpniu o 8,8% r/r. W tym przypadku prognozowano spadek dynamiki rocznej z 6,2% do 6,0%.

 

Produkcja przemysłowa (r/r)

produkcja przemysłowa

 

Wzrost odnotowano również w przypadku inflacji cen producentów. Inflacja mierzona wskaźnikiem PPI wzrosła w sierpniu z 2,2% do 3,0%, przy poziomie na poziomie 2,9% r/r. To drugi miesiąc z rzędu ze wzrostem inflacji i najwyższy jej poziom od kwietnia.

 

Inflacja PPI

inflacja ppi

 

W reakcji na dzisiejsze, pozytywne dla polskiej gospodarki dane, obserwowaliśmy nieznaczne umocnienie złotego. O około 0,5 grosza w ciągu 10 minut od publikacji taniały euro, funt brytyjski, dolar amerykański i frank szwajcarski.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk