• Odbierz prezent
Dobre dane z Chin, dotyczące handlu.  Już jutro kolejna konferencja dotycząca obostrzeń w Polsce

Od końca stycznia FW20 znajduje się w dość wąskim paśmie konsolidacji pomiędzy poziomami 1890 a 2030 pkt. Słabsze zachowanie indeksu bazowego na tle większości rynków zagranicznych to efekt m.in. dotkliwych korekt w notowań spółek „wzrostowych”, takich jak Allegro i CD Projekt, które swego czasu stanowiły łącznie nawet ¼ indeksu, a obecnie mniej niż 15%, odpowiednio 8,3% oraz 6,2%.

Na tle całego rynku z pewnością wyróżnia się wczorajszy rajd spółek energetycznych

po wypowiedzi ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o podtrzymaniu planów i kontynuacji prac nad wydzieleniem aktywów węglowych z tych spółek, jednakże ich udziały w WIG20 nie są znaczące (Tauron 1,6%, PGE 3,1%, Enea poza WIG20). Z czynników zewnętrznych z pewnością pomogą na dzisiejszej sesji dobre dane o handlu z Chin opublikowane w nocy (eksport wzrósł r/r o 20,8% w juanach i 30,6 % w USD).

W kalendarzu dzisiejszych publikacji makro

będziemy najpierw niewiele znaczące dla GPW informacjo o saldzie obrotów zagranicznych w Polsce w lutym, ale o godz. 14:30 dane o najnowszej inflacji za marzec z USA i jeśliby konsensus prognoz na poziomie 2,5% r/r został przebity, część rynku mogłaby dyskontować zaostrzenie retoryki Fed. Obecnie dominującym tonem w komunikatach amerykańskiego banku centralnego jest możliwość przejściowego tolerowania inflacji powyżej targetu na poziomie 2 proc., ale część uczestników gry rynkowej oczekuje, że krótkoterminowe stopy Fed nie wzrosną już nigdy, a rynkowe (np. na 10-letnich obligacjach skarbowych) nie wzrosną o „zbyt dużo”.

Koniunkturę na GPW wspiera częściowo niestabilna sytuacja walutowa na innych konkurencyjnych rynkach EM

(Indie – rekordy zachorowań na Covid, Rosja – wzrost napięcia w Donbasie). W Polsce duże prawdopodobieństwo do ugruntowywania się spadkowego trendu zakażeń na Covid-19 (jutro prawdopodobnie konferencja w sprawie nowych obostrzeń po 18 kwietnia)


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk