• Odbierz prezent
Poszczególne fazy sesji giełdowej

Każdy z daytraderów zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania strategii. Przy doborze planowanych wejść w pozycję mamy do wyboru wiele narzędzi – od analizy Price Action, przez średnie kroczące, oscylatory, po bardziej złożone zagadnienia AT. W przypadku daytradingu na giełdach akcji niezwykle istotnym – a zarazem bardzo często pomijanym – elementem strategii jest konieczność jej dopasowania do czasu, jaki upłynął od otwarcia sesji giełdowej. Może się bowiem okazać, że metody, które bardzo dobrze sprawdzają się tuż po rozpoczęciu notowań są zupełnie nieefektywne w dalszej fazie sesji. 

Daytraderzy na amerykańskich giełdach akcji dzielą sesję na trzy fazy – otwarcie, tzw. lunch time oraz zamknięcie. Za każdym razem przed podjęciem decyzji o otwarciu pozycji należy zdawać sobie sprawę z fazy sesji, w jakiej się znajdujemy, a co za tym idzie, jakiego zachowania rynku można się spodziewać.

OTWARCIE

Pomimo tego, że informacje pojawiające się po zakończeniu poprzedniej sesji, bądź przed otwarciem bieżącej mogą być uwzględniane już w fazie premarket, to jednak większość uczestników rynku zaczyna trading od godziny 9:30. Dlatego też pierwsze minuty po otwarciu sesji często charakteryzują się największym wolumenem oraz zmiennością, co daytraderzy starają się wykorzystać w celu generowania zysków. Tuż po otwarciu sesji nie ma jeszcze jasno określonych poziomów wsparcia/oporu, przez co na kształtowanie się ceny bardzo duży wpływ mają emocje uczestników rynku. W tym okresie bardzo istotnym, a zarazem
skutecznym narzędziem jest 
tape reading (czytanie taśmy), czyli analiza okna Time and Sales, na którym widać każdą zrealizowaną transakcję na danej spółce. Wraz z upływającym czasem od rozpoczęcia notowań, na wykresie intraday przybywa wyrysowanych świec, bądź słupków. Stwarza to możliwość stosowania analizy Price Action i tradingu opartego na formacjach analizy technicznej. Warto w tym miejscu zauważyć, iż ogromną część uczestników rynku na giełdach amerykańskich stanowią daytraderzy, którzy nie zamierzają przetrzymywać otwartych pozycji długoterminowo. Sprawia to, że bardzo dobrze sprawdzają się strategie skalpingowe, pozwalające wykorzystywać nagromadzenie się wśród traderów dużej ilości jednakowych pozycji. Proste formacje techniczne, jak wybicie z formacji flagi bądź trójkąta, dają duże szanse przeprowadzenia zyskownych trade’ów w pierwszych dwóch godzinach sesji giełdowej. Dla przeważającej części daytraderów właśnie okres pomiędzy 9:30, a 11:30 to czas, w którym statystycznie generują większość zysków. 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Adam Śmieszkoł

Daytrader obecny na amerykańskich giełdach akcji od 2012 roku. W swoim handlu wykorzystuje analizę Price Action oraz wolumenu. Za kluczowe w tradingu uważa odpowiednie podejście mentalne i samodyscyplinę.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk