• Odbierz prezent
Do wszystkiego czy do niczego? Multiwallet do kryptowalut | #19 Kurs BTC od Zera

Z dziewiętnastej lekcji dowiesz się czym jest i jak działa multiwallet, a także czy warto go w ogóle używać. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Czym jest multiwallet?

Portfele, które obsługują wiele blockchainów, czyli różne kryptowaluty i tokeny to właśnie multiwallety.

Są to portfele hierarchiczno-deterministyczne, które mogą występować zarówno w formie aplikacji mobilnych, jak i programów instalowanych na komputerze. 

Ze względu na to, że są to portfele HD, to podobnie jak portfele o których mówiłem dotychczas, generują jedną frazę odzyskiwania seed (12, 18 lub 24 losowe słowa z języka angielskiego), ale pozwala ona na uzyskanie dostępu do wielu różnych kryptowalut i tokenów. Mówiąc obrazowo, taki pojedynczy seed zabezpiecza nasze środki np. w BTC, ETH i LTC i pozwoli na odtworzenie naszego wielowalutowego portfela np. na innym urządzeniu. 

 

Czy multiwallet jest bezpieczny? 

Multiwallety są bardzo wygodne w użyciu, bo pozwalają na skumulowanie naszego całego portfolio w ramach jednej aplikacji lub programu.

No ale tutaj pojawia się jeden dość istotny problem związany z bezpieczeństwem. 

Można to porównać do sytuacji, w której na co dzień nosimy nasz fizyczny portfel w kieszeni i trzymamy w nim wszystkie dokumenty (dowód, prawo jazdy), gotówkę i karty płatnicze. W momencie, w którym go zgubimy lub - czym gorzej - ktoś go nam ukradnie, mamy poważny problem, bo tracimy w jednym momencie wszystkie istotne rzeczy.

Tak więc jeżeli zgromadziliśmy już istotną dla nas sumę w różnych kryptowalutach i tokenach, to doprowadzenie do centralizacji w postaci trzymania ich wszystkich na jednym portfelu, zwiększa ryzyko ich utraty. 

Jeżeli ktoś niepowołany uzyska dostęp do naszego portfela, to będzie bardzo zadowolony, bo za jednym zamachem będzie mógł skraść wszystkie nasze środki w różnych kryptowalutach. 

Dlatego w przypadku większych sum osobiście zalecam trzymanie kryptowalut na różnych portfelach, szczególnie jeśli dana kryptowaluta ma swój dedykowany, oficjalny wallet. 

Jeśli te sumy są mniejsze, to do codziennego użytku bezapelacyjnie najwygodniejszy będzie właśnie multiwallet.

 

Portfel sprzętowy

Pewnym wyjątkiem, o którym muszę tutaj wspomnieć są portfele sprzętowe, z których w zasadzie wszystkie obecnie sprzedawane są własnie multiwalletami. 

Są one najbezpieczniejszym typem portfeli do codziennego użytku i do długoterminowego hodlowania. Oczywiście, nawet jeśli mamy multiwallet sprzętowy, to musimy zabezpieczyć naszą frazę seed, bo jeśli wpadnie ona w niepowołane ręce, to również stracimy dostęp do naszych środków.

Czytaj także: Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera

Z siedemnsastej lekcji dowiesz się czym jest i jak działa portfel sprzętowy, a także o tym czy warto go kupić. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się te.. Czytaj
Portfel sprzętowy do bitcoina i nie tylko | #17 Kurs BTC od Zera

 

Jaki multiwallet wybrać?

Taki, który obsługuje kryptowaluty i rodzaje tokenów, które nas interesują i który ma dobre opinie i jest stosunkowo popularny.

Godnymi polecenia portfelami tego typu są Coinomi, Exodus i Atomic Wallet, wszystkie dostępne zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej. 

Są to najpopularniejsze multiwallety, obsługujące SegWit, różne formaty adresów BTC i LTC, często aktualizowane, proste w obsłudze i posiadające przyjemny interfejs graficzny.

Dodatkowo portfel Exodus pozwala na synchronizację z portfelami sprzętowymi Trezor, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo (wykonanie transakcji należy wówczas potwierdzić z użyciem portfela sprzętowego Trezor).

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk