• Odbierz prezent
Do trzech razy sztuka... CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka 2077 dla dobra graczy i inwestorów

Do trzech razy sztuka! 21 dni - dokładnie tyle dodatkowo będą musieli poczekać gracze i inwestorzy oczekujący na premierę najbardziej wyczekiwanej gry w historii polskiej branży gamingowej, jaką jest flagowa produkcja CD Projekt. Spółka po raz trzeci w tym roku przesunęła termin premiery Cyberpunka 2077, tym razem (podobnie jak poprzednio) już ostatecznie. Wszystko to jednak dla dobra graczy i inwestorów, jak zapewnia CD Projekt.

 

Testujemy... cierpliwość akcjonariuszy i graczy

CD Projekt kilkanaście minut po zakończeniu wtorkowej sesji poinformował o trzeciej już zmianie daty premiery Cyberpunka 2077. Moment oddania flagowej produkcji w ręce graczy został przesunięty dokładnie o trzy tygodnie - z 19 listopada na czwartek 10 grudnia. Kolejne opóźnienie wynika z poziomu skomplikowania procesu optymalizacji gry na dziewięciu platformach (w tym również z założeniem wstecznej kompatybilności z konsolami starszej generacji Xbox One/X, Series S/X i PlayStation 4), Cyberpunk 2077 ma bowiem zadebiutować na każdej z nich dokładnie w tym samym dniu.

Warto przypomnieć, że jest to już trzecia zmiana daty premiery flagowej gry CD Projektu - początkowo Cyberpunk 2077 miał ukazać się 16 kwietnia tego roku, jednak 16 stycznia spółka poinformowała, że będzie potrzebowała więcej czasu, tym samym przekładając premierę na 17 września. Na pierwszą zmianę terminu premiery akcjonariusza zareagowali dość radykalnie - akcje CD Projektu straciły ponad 5,5%, spadając z 282,3000 PLN (kurs zamknięcia z 16 stycznia, przed ogłoszeniem komunikatu) do 266,5000 PLN na zamknięciu kolejnej sesji, choć w krytycznym momencie spadki sięgnęły niemal 14% (243,0000 PLN). Do kolejnej zmiany daty premiery doszło 18 czerwca - wówczas CD Projekt poinformował o tym, że potrzebuje więcej czasu na ostateczne dopracowanie gry i wyeliminowanie błędów, które mogłyby pogorszyć początkowy odbiór Cyberpunka 2077 przez graczy. Datę premiery przesunięto na 19 listopada, co tym razem zostało dość dobrze przyjęte przez akcjonariuszy - początkowe spadki nie przekroczyły 3% i cena akcji finalnie i tak okazała się wyższa niż przed ogłoszeniem komunikatu (392,7000 PLN). Co ciekawe, w kolejnym komunikacie opublikowanym niedługo po ogłoszeniu kolejnej zmiany terminu premiery, spółka zapewniała, że 19 listopada będzie już ostateczną datą wypuszczenia Cyberpunka 2077 na rynek i kolejnych opóźnień nie będzie. Jak widać, te obietnice okazały się przedwczesne.

Komunikat o trzecim przesunięciu terminu premiery Cyberpunka 2077 został opublikowany przez spółkę w systemie ESPI o 17:33, czyli już po zakończeniu wtorkowej sesji giełdowej, na której akcje CD Projekt zamknęły notowania z ceną 364,1000 PLN (1,14% wzrostu). Na środowej sesji należy liczyć na lukę spadkową na otwarciu notowań oraz na zwiększoną zmienność i wolumen obrotu. Trudno stwierdzić jaka będzie reakcja akcjonariuszy na kolejne testy cierpliwości ze strony spółki - środowa sesja może być zarówno jednoznacznie spadkowa, jak i może zakończyć się na plusie, zakładając że dla części inwestorów negatywny w swej wymowie komunikat będzie sygnałem do wejścia po potencjalnie niższej cenie, szczególnie że opóźnienie premiery będzie relatywnie niewielkie (dokładnie 3 tygodnie).

Aktualizacja: 28 października 12:00

Zgodnie z oczekiwaniami, akcje CD Projektu rozpoczęły środową sesję z ponad 4% luką spadkową przy kursie 349,0000 PLN, przed godziną 10:00 osiągając minimum na poziomie 339,6000 PLN (6,7% od kursu odniesienia z wczorajszego zamknięcia). Obecnie akcje CDR są wyceniane na 344,5000 PLN (5,38% spadek). Można więc zaryzykować stwierdzenie, że reakcja akcjonariuszy na trzecie przesunięcie terminu premiery Cyberpunka 2077 jest  słabsza niż za pierwszym razem, jednak bardziej negatywna niż przy drugiej zmianie terminu, choć trzeba pamiętać że do zakończenia środowej sesji zostało jeszcze kilka godzin i wiele może się wydarzyć.

Czytaj także: Cyberpunk 2077 - premiera najważniejszej gry CD Projekt przesunięta po raz kolejny.

Stało się! Premiera najbardziej oczekiwanej gry, będącej flagową produkcją największej polskiej spółki notowanej na giełdzie po raz kolejny została przesunięta w czasie. Cyberpunk 2077 nie pojawi się 17 września, jak dotychczas planowano, lecz ponad miesiąc później. CD Projekt tłumaczy kolejne przes.. Czytaj
Cyberpunk 2077 - premiera najważniejszej gry CD Projekt przesunięta po raz kolejny.

 

Premiera Cyberpunka najważniejszym momentem w historii CD Projekt 

Cyberpunk 2077 to nie tylko najbardziej wyczekiwana gra w Polsce, ale również na świecie, o czym świadczy chociażby to, że produkcja CD Projekt znajduje się na pierwszym miejscu Wishlisty (listy życzeń) na platformie Steam i to od… czerwca zeszłego roku. Nie da się ukryć, że obecna wycena spółki (ponad 33 mld złotych) i wskaźnik ceny do zysku (P/E) na poziomie przekraczającym 130 to w ogromnej mierze pokłosie oczekiwań akcjonariuszy wobec udanej premiery i rynkowego sukcesu Cyberpunka 2077. Flagowa produkcja CD Projekt rozpala emocje inwestorów i graczy już od ponad dwóch lat, choć warto przypomnieć, że pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już w maju 2012 r., czyli ponad rok przed ogłoszeniem rozpoczęcia prac nad Wiedźminem III, który debiutował w maju 2015 r. (co również nie odbyło się bez opóźnień). Przyjęcie Cyberpunka 2077 przez graczy i wyniki sprzedaży gry niewątpliwie będą „być albo nie być” dla CD Projekt, trzeba jednak liczyć się z tym że spora część rynkowego sukcesu flagowej produkcji jest już w cenie, zaś recenzje słabsze od oczekiwań i sprzedaż na niższym poziomie od prognoz mogą doprowadzić do wyprzedaży akcji spółki. Jeżeli jednak gra okaże się sukcesem na miarę produkcji Rockstar Games, takich jak GTA V, czy Red Dead Redemption, to niewiele stoi na przeszkodzie, aby w przyszłym roku akcje CD Projekt były wyceniane powyżej pół tysiąca złotych za sztukę. Przed wtorkowym opóźnieniem premiery gry analitycy prognozowali, że od momentu premiery Cyberpunk 2077 sprzeda się w liczbie ponad 21,4 mln egzemplarzy, co przełoży się na niemal 3,28 mld PLN rocznych przychodów i ponad 2,16 mld zysku netto. Przesunięcie premiery o kolejne trzy tygodnie może obniżyć te prognozy, jednak z perspektywy akcjonariuszy - szczególnie w perspektywie średnio i długoterminowej - korzystniejsze wydaje się ostateczne dopracowanie gry, kosztem kolejnego opóźnienia i potencjalnego obniżenia przychodów ze sprzedaży w 2020 r. Wypuszczenie gry, która nie będzie działała identycznie na wszystkich platformach i próba naprawiania niedoróbek oraz błędów optymalizacji w ramach późniejszych uaktualnień może bowiem odbić się negatywnie na pierwszym wrażeniu, jakie wywoła, co zagraża wynikom sprzedaży w dłuższej perspektywie. A CD Projekt nie może pozwolić sobie na rozczarowanie graczy - biorąc pod uwagę oczekiwania w stosunku do Cyberpunka 2077, gra musi być dopracowana pod każdym względem, choć nawet to nie gwarantuje pewnego sukcesu.

 

Długa historia Cyberpunka

Jeszcze przed premierą Wiedźmina III, który okazał się globalnym hitem, w wielu wypowiedziach zarządu spółki pojawiały się zapowiedzi, że Cyberpunk 2077 będzie droższą i bardziej ambitną pod względem produkcyjnym grą od Wiedźmina. To tylko podgrzewało emocje graczy i akcjonariuszy, dostrzegających szansę przynajmniej na powtórzenie sukcesu gry o przygodach Geralta z Rivii.

CD Projekt konsekwentnie wystawiał na próbę cierpliwość inwestorów, przez wiele miesięcy milcząc na temat prac nad grą. Jednym z przełomów był 11 stycznia 2018 r., kiedy na twitterowym koncie Cyberpunka 2077, po dłuższym czasie bez aktywności, pojawił się słynny już tweet o treści: „beep”. Wywołał on euforię wśród akcjonariuszy w dość trudnym okresie dla spółki, utwierdzając ich w przekonaniu że Cyberpunk 2077 jednak powstanie. W dniu publikacji tweeta akcje wzrosły o ponad 5% (do 104,2000 PLN), jednak dobry nastrój akcjonariuszy utrzymywał się jeszcze przez kilka kolejnych sesji - tydzień później kurs CD Projekt zyskiwał ponad 20%, dochodząc do 120 PLN.

Data premiery Cyberpunka 2077 została po raz pierwszy ogłoszona 9 czerwca zeszłego roku podczas konferencji E3 w Los Angeles - wówczas ze sceny Keanu Reeves, znany przede wszystkim z głównej roli w Matrixie, zaprosił publiczność do obejrzenia trailera, po zakończeniu którego na ekranie pojawiła się data premiery gry - 16 kwietnia 2020 r. Wówczas rozpoczęła się również przedsprzedaż gry, która równolegle ukaże się w wersjach na komputery PC oraz - co równie istotne - na najpopularniejsze konsole Xbox One i PlayStation4. Cena gry na PC w przedsprzedaży to 199 PLN, zaś w wersji na konsole 269,99 PLN.

 

Notowania: CD Projekt SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CDR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk