• Sklep
  • Odbierz prezent
gospodarka Niemiec
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty wskaźników inflacji w Niemczech

Do największej gospodarki europejskiej  powraca deflacja. O 14:00 poznaliśmy dane dotyczące dynamiki cen konsumentów w Niemczech. To już drugi zestaw danych dla tej gospodarki w dziiejszym kalendarze makroekonomicznym. Rano opublikowane zostały pozytywne dane dotyczące rynku pracy. Dane o inflacji miały jednak charakter negatywny.

 

O ile w przypadku wskaźnika CPI, który jest najpopularniejszą miarą inflacji, odnotowaliśmy odczyty z zgodne z prognozami, to wskaźnik HICP (będący wskaźnikiem wykorzystywanym przez Eurostat) wykazał większe niż prognozowane osłabienie dynamiki cen.

Wskaźnik CPI wskazał na wystąpienie deflacji w ujęciu miesięcznym (ceny w kwietniu w stosunku do cen z marca spadły o 0,2%) to w ujęciu rocznym wskazuje na inflację na poziomie 0,1% (spadek z poziomu 0,3%).

 

Inflacja (CPI r/r)

FXMAG forex do niemieckiej gospodarki znów zawitała deflacja 1

 

Wskaźnik HICP wskazał jednak dużo słabsze dane. Inflacja mierzona tym wskaźnikiem okazała się ujemna zarówno w ujęciu miesięcznym jak i w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,3% pomimo prognozy spadku o 0,2%. W ujęciu rocznym ceny spadły o 0,1%, choć prognozy zakładały utrzymanie się inflacji na poziomie 0,1%.

Dzisiejszy odczyt HICP po raz drugi w tym roku sygnalizuje deflację. Poprzedni raz ujemną roczną dynamikę cen odnotowano w lutym.

 

Co ciekawie również w poprzednim zestawie danych prognozy okazały się trafne w przypadku wskaźników wykorzystywanych przez krajowy urząd statystyczny. Odchylenia od prognoz obserwowaliśmy tylko w zharmonizowanych wskaźnikach Eurostatu. W przypadku rynku pracy był to spadek zharmonizowanej stopy bezrobocia.

 

Aby dowiedzieć się jak działa wskaźnik HICP przeczytaj artykuł: HICP – innowacja EBC w dziedzinie badania inflacji


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk