• Odbierz prezent
Do jakich poziomów może dotrzeć kurs dolara? Notowania USD/PLN coraz żwawiej w górę!
fot. freepik.com

Nie potrzeba dużej wiedzy, aby zauważyć, jakie znaczenie ma cena 3.75. Widać tutaj ogromną siłę do deprecjonowania PLN. W najlepszym przypadku białe świece kończą się zwykle w okolicach 3.87. W przypadku dużej determinacji posiadaczy długich pozycji impulsy zbliżały się do 3.97. Jest też przypadek sprzed roku, kiedy białe świece zatrzymały się dopiero na 4.30.

Wiadomości rynkowe z mBank

Ponieważ dzisiejsze maksima pokrywają się z pierwszym z ww. oporów,

to należy się dokładniej przyjrzeć temu miejscu. Wskaźnik relatywnej siły RSI podpowiada, że 3.87 może być punktem zwrotnym, co wynika z dotychczasowego wykupienia USD. Dotyczy to wielu par walutowych nie tylko polskiego złotego.

Jeżeli jest to trwałe zjawisko,

to można oczekiwać, że kolejne opory będą przełamywane. Dobrym rynkowym zwyczajem byłby jednak powrót do przełamanej strefy 3.75, aby dać szanse „sprzedawcom” na dołączenie się do wzrostów. Nastąpiłaby wtedy klasyczna zamian ról w obszarze niebieskiej linii.

Dodatkowym argumentem sugerującym wyhamowanie na bieżących maksimach jest poziom 38.2%

Jest to jeden z ważniejszych współczynników Fibonacciego. Kolejny wyższy opór 3.97 także pokrywa się z linią siatki Fibonacciego, ale współczynnikiem 50%. Być może to przypadek, ale w tej konkretnej sytuacji wzmacnia to znaczenie obu cen jako kluczowych elementów układanki popytowo-podażowej. Dowodem na słuszność tezy, że czerwona linia 3.87 może zatrzymać wzrosty, będzie zostawienie górnego cienia na dzisiejszej świecy D1. Niestety trudno określi na jak długi czas starczy energii podaży.


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk