• Odbierz prezent
Do Dyspozycji Maklera - czym jest zlecenie DDM i kiedy z niego korzystać?

Jak działa zlecenie DDM, czyli Do Dyzpozycji Maklera?

 

Zlecenie do dyspozycji maklera (DDM) - na czym polega?

Zlecenie do dyspozycji maklera jest inne niż wszystkie, które dotychczas omawiałem podczas najlepszego kursu inwestowania w akcje od zera Z tego względu, że nie określa ono w jaki sposób dojdzie do jego realizacji i jaka będzie jego ważność. W przypadku zlecenia DDM chodzi o to kto będzie je składał i tym samym decydował o jego finalnej postaci.

No i tu jak nietrudno się domyślić ze względu na nazwę, zlecenie tego typu jest realizowane w naszym imieniu i za naszą zgodą przez maklera papierów wartościowych, zatrudnionego w domu maklerskim, w którym prowadzimy rachunek inwestycyjny. 

Makler obsługujący nasz rachunek w ramach zleceń DDM sam decyduje kiedy i na jakich szczegółowych warunkach wystawi oferty kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. 

 

Jakie parametry mogę ustalić z moim maklerem?

My, jako klienci składający dyspozycję wykonania zlecenia przez maklera musimy jednak sprecyzować ramowe warunki jego realizacji, z tego względu że makler w ramach zlecenia DDM nie ma prawa do udzielania nam porad inwestycyjnych i zarządzania za nas rachunkiem maklerskim. Nie możemy więc powiedzieć maklerowi “kup akcje, które uważasz za niedowartościowane i sprzedaj na plusie za jakiś czas”. Ramowe informacje, które musimy podać to przede wszystkim:

  • nazwa spółki lub rodzaj instrumentu (w przypadku kontraktów terminowych czy ETF-ów)
  • kierunek transakcji (kupno czy sprzedaż)
  • wolumen transakcji i jej wartość
  • limit cenowy (najniższa akceptowalna cena w przypadku sprzedaży i najwyższa satysfakcjonująca nas cena w przypadku zleceń kupna)
  • opcjonalnie: ważność zlecenia (po jakim czasie rezygnować z jego wystawiania) 

Jeżeli nie podamy któregokolwiek z wymienionych czterech ramowych parametrów transakcji DDM, to makler nie będzie miał prawa do jego wykonania.

 

W praktyce jest jednak tak, że wszystko to, co przekazujemy maklerowi w ramach warunków realizacji zlecenia DDM możemy ustawić samodzielnie z poziomu platformy transakcyjnej wykorzystując zlecenie oczekujące, korzystając z typów i parametrów, które omawiałem w poprzednich odcinkach kursu.W jakich przypadkach mogę skorzystać z pomocy maklera?

Zlecenie DDM jest już teraz pewnym reliktem dawnych czasów, kiedy nie było jeszcze powszechnego dostępu do internetu, platform transakcyjnych i aplikacji mobilnych. Zlecenia rzeczywiście składało się telefonicznie, dzwoniąc do naszego maklera lub osobiście w oddziałach DM.

Dziś zlecenie DDM wykorzystywane jest głównie przez inwestorów z grubszym portfelem, którzy nie mają czasu na bieżące śledzenie zachowania rynku. Domy maklerskie ograniczają zlecenia DDM do transakcji o wyższym wolumenie - np. w BM PKO BP zlecenia DDM można składać wyłącznie, gdy ich wartość przekroczy 50 tys. PLN. W różnych BM te minimalne progi DDM mogą się jednak różnić. Ze względu na to, że domy maklerskie sporo zarabiają na prowizjach od dużych zleceń, to za samo złożenie zlecenia DDM nie są naliczane dodatkowe opłaty.

Przed złożeniem zlecenia DDM nasz dom maklerski może wymagać podpisania aneksu do umowy lub oświadczenia o świadomości ryzyka związanego z przekazywaniem dostępu do naszego rachunku maklerowi.

 

Whatsapp i wiadomość na messengerze do maklera. Jaki sposób kontaktu wybrać? Jakie mamy możliwości?

Jak łatwo się domyślić, zlecenia DDM nie złożymy online, z poziomu naszej platformy transakcyjnej. Podstawową formą kontaktu z maklerem jest oczywiście połączenie telefoniczne, BM PKO BP wciąż jeszcze oferuje możliwość złożenia takiego zlecenia osobiście w kilkunastu placówkach w większych miastach.

Forma kontaktu z naszym maklerem jest w zasadzie dowolna, o ile jest skuteczna i spełnia wymogi bezpieczeństwa - możemy umówić się na korespondencję mailową, SMS, komunikatory internetowe takie jak WhatsApp, czy messenger albo wideoczat na Skype czy Zoom. Jest to kwestia indywidualnych ustaleń pomiędzy maklerem a klientem.

Trzeba być świadomym, że zlecenia DDM nie są do końca sformalizowane i w sporej mierze opierają się na zaufaniu do maklera.

Zlecenia DDM ze względu na to, że przekazujemy coś drugiej osobie wiążą się z pewnym ryzykiem, chociażby tego, że nasze zlecenie nie zostanie zrealizowane tak, jakbyśmy sobie tego życzyli np. z powodu nieporozumienia pomiędzy klientem a maklerem.Czy przyjęte przez maklera zlecenie pojawi się w arkuszu zleceń?

Zlecenie DDM samo w sobie nie jest zleceniem pozarynkowym (jak np. zlecenie Cross, czy transakcje pakietowe), a mimo tego nie znajdziemy go w arkuszu zleceń po jego złożeniu. Dlaczego?

Ramowe warunki realizacji DDM przekazaliśmy maklerowi i to od niego zależy w jaki sposób będzie on je realizował w naszym imieniu - najczęściej wystawi zlecenia cząstkowe, które będą dążyły do wykonania naszej dyspozycji na jak najlepszych warunkach.

Trzeba pamiętać, że makler realizujący zlecenie DDM po prostu otrzymuje dostęp do naszego rachunku i sam wystawia zlecenia z poziomu platformy transakcyjnej, dobierając oferty w sposób zgodny z naszymi wytycznymi, więc jeśli zależy nam na szybkiej reakcji, to czasami samodzielne wystawienie oferty może być lepszym pomysłem.
Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk