• Odbierz prezent
DM PKO BP obniża rekomendację dla Nornickel do Trzymaj

Analitycy DM PKO BP obniżyli rekomendację dla Nornickel z Kupuj do Trzymaj. Cena docelowa to 19 USD. Po godzinie 9:00 za jedną akcję Nornickel płaciliśmy 17,16 USD.

 

W środowisku wysokiego CAPEX’u

Nornickel planuje zwiększyć CAPEX do ponad 2 mld USD rocznie, głównie na projekty środowiskowe (konieczność), ale, co rozczarowujące, inwestycje wzrostowe pozostawia w sferze opcji. Spowoduje to presję na bilans i dywidendy, a potencjalny potężny wzrost (imponujące zasoby) odłoży w czasie (3-5 lat). Atutem spółki jest portfel metali: zwłaszcza Ni i Pd powinny korzystać na rosnącym popycie. Po osiągnięciu stopy zwrotu 18% i pogorszeniu perspektywy dla średnioterminowych FCF, obniżamy rekomendację do TRZYMAJ z ceną docelową 19 USD.

 

Deficyt Ni, Pd; Pt i Cu w równowadze

Rynek niklu i platynowców może być motorem poprawy wyników spółki. Podaż niklu YTD spadła o 4% i metal zanotował deficyt 40kt. Cena znajduje się pod presją wysokich zapasów (w Azji mocno spadają) oraz wzrostu podaży w 2018 r. z Indonezji. Na rynku palladu występuje wysoki strukturalny deficyt, a popyt średnioterminowy wydaje się silny. Natomiast platyna znajduje się w stanie równowagi. Cena miedzi jest znacznie powyżej krzywej kosztów, ale jej cenę wspierają problemy w produkcji górniczej, oczekiwania na inflację i impulsy fiskalne. Z drugiej strony wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych kopalni w 2018 r. może ostudzić ten rynek.

 

Nornickel 

FXMAG akcje dm pko bp obniża rekomendację dla nornickel do trzymaj nornickel rekomendacje dm pko bp 1

 

Nornickel – rosyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem i wytapianiem niklu i palladu. Największy punkt znajduje się w Norys-Talnakh nad rzeką Jenisej.

Rekomendacje stosowane przez DM PKO BP

  • Rekomendacja KUPUJ oznacza, że autor rekomendacji uważa, iż akcje spółki posiadają co najmniej 10% potencjał wzrostu kursu
  • Rekomendacja TRZYMAJ oznacza, że autor rekomendacji uważa, iż akcje spółki posiadają potencjał wzrostu kursu w przedziale od 0 do 10%
  • Rekomendacja SPRZEDAJ oznacza, że autor rekomendacji uważa, iż akcje spółki posiadają potencjał spadku kursu
  • Rekomendacje mogą być opatrzone dodatkiem SPEKULACYJNIEoznaczającym, że horyzont inwestycji jest skrócony do 3 miesięcy, a inwestycja jest obarczona podwyższonym ryzykiem.

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk