• Odbierz prezent
gamedev gpw

DM BOŚ przygotował raport dotyczący sektora gier komputerowych. Skupił się w nich na kilku polskich spółkach, dla których czerwiec był ważnym wydarzeniem ze względu na niedawne targi w Los Angeles. Potencjalny wpływ tego eventu na przyszłe perspektywy dla spółek opisał analityk domu maklerskiego.

 

W raporcie sektorowym poświęconym branży producentów gier Tomasz Rodak z DM BOŚ skupił się na spółkach, które w pierwszej połowie czerwca zaprezentowały się podczas targów E3 Expo w Los Angeles. W przypadku polskich spółek gamingowych byli to notowany na głównym parkiecie GPW CD Projekt, notowany na rynku NewConnect Bloober Team, a także Techland, który do tej pory nie zdecydował się na wejście na giełdę.

Targi E3 Expo miały miejsce w dniach 12-14 czerwca w Centrum Kongresowym w Los Angeles. Była to 21. edycja tej imprezy, która uchodzi za najważniejsze na świecie wydarzenie związane z przemysłem rozrywki interaktywnej. Targi E3 (Electronic Entertainment Expo) są dla producentów gier okazją do promowania nowych produktów dystrybutorom i mediom. Tegoroczną edycję miało odwiedzić niespełna 69,2 tys. osób, czyli o 1,1% więcej niż poprzednie targi.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

CD Projekt i Cyberpunk 2077

CD Projekt podczas poprzedzającej targi konferencji Microsoftu (10 czerwca) przedstawił zwiastun gry Cyberpunk 2077. Analityk DM BOŚ zwraca uwagę, że zwiastun gry był ostatnim (najważniejszym) punktem konferencji). CD Projekt miał swoje stoisko w głównej części targów, gdzie promował 50-minutowy gameplay Cyberpunka. Choć specjalista z DM BOŚ wskazuje, że zapowiedź gry okazała się sukcesem i oczekiwania odnośnie wolumenu sprzedaży będą rosły, to z drugiej strony spodziewa się, że gra zostanie wydana później niż prognozowano. Wskazywałby na to brak podania daty debiutu.

 

„Pokaz zwiastuna Cyberpunka 2077 podczas targów E3 Expo był sukcesem. Gra została wskazana jako najlepsza gra targów przez wiele portali gamingowych, w tym IGN i GAMESPOT. Potwierdziło to zainteresowanie gatunkiem, a prezentowana rozgrywka przekroczyła nasze oczekiwania pod względem złożoności zbudowanego świata i nowych mechanik gry. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Cyberpunk 2077 jest silnie inspirowany przez GTA 5 (ok. 100 mln kopii sprzedanych do tej pory) i jest adresowany do podobnej bardzo szerokiej widowni. Zważywszy na jakość, która jest mocną stroną CDR, i biorąc pod uwagę, że docelowa widownia jest zbliżona jak w przypadku GTA , uważamy, że oczekiwania inwestorów odnośnie wolumenu sprzedaży będą rosły w miarę zbliżania się terminu wydania gry. Z drugiej strony brak konkretnego terminu może sugerować, że gra zostanie wydana później niż oczekiwaliśmy (I połowa 2019 roku). Obecnie II poł. 2019 lub I poł. 2020 (najpóźniej) wydaje nam się bardziej realna.” - czytamy w raporcie.

 

Bloober Team i Layers of Fear: Legacy

Drugą z polskich spółek, która miała swoje stanowisko na targach E3 był Bloober Team. Znajdowało się ono w części publicznej, gdzie odwiedzający mogli grać w Layers of Fear: Legacy na konsoli Nintendo Switch. Prezes firmy zdradził DM BOŚ, że spółka pracuje obecnie nad 3 produkcjami. Jeden z nich jest realizowany we współpracy z Gun Media, drugi z Lions Gate, a trzeci, którym jest gra Medium, Mloober ma wydać samodzielnie. Interesującą informacją jest również to, że obecnie trwają prace nad filmem opartym na grze Observer. Bloober Team prowadzi konsultacje scenariusza z producentami. Budżet filmu szacowany jest na 50-100 mln USD.

 

„Zakładamy lekko pozytywny wpływ informacji na notowania. Gra z Lions Gate może zadebiutować jeszcze w 2018 roku, trzy inne są przewidziane na 2019 (projekt z Gun Media, Medium i premiera filmu). Z drugiej strony trzeba pamiętać, że niełatwo będzie Medium osiągnąć próg rentowności (wydatki na grę przekroczyły już 10 mln zł). Co więcej, mamy pewne wątpliwości, czy podzielony obraz gry spodoba się graczom.” – napisano w raporcie sektorowym.

 

11 bit studios, Techland

Notowana na głównym parkiecie GPW  spółka 11 bit studios nie była co prawda fizycznie obecna na targach, ale pojawiła się tam dzięki Facebookowi. Na stanowisku Facebooka promowana była usługa Facebook Streaming. Do promocji tej usługi wykorzystana została wydana przez 11 bit studios gra Children of Morta. Analityk DM BOŚ zakłada, że informacja ta może mieć lekko pozytywny wpływ na notowania spółki.

 

Techland nie miał swojego stanowiska na targach, ale podczas konferencji Microsoftu 10 czerwca zaprezentował zwiastun i pokaz rozgrywki gry Dying Light 2. W czasie targów miał z kolei miejsce zamknięty 40-minutowy pokaz rozgrywki dla pracy. Przedstawiciele DM BOŚ byli pod wrażeniem zaprezentowanej gry. Spodziewają się, że sprzeda się ona w większej liczbie kopii niż poprzednia część serii.

 

Raport, na podstawie którego został sporządzony powyższy artykuł został wydany 20 czerwca. 28 czerwca został on przesłany do mediów.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk