• Odbierz prezent
gpw rekomendacje

Analitycy DM BOŚ dokonali aktualizacji rekomendacji dla 3 spółek z sektora chemicznego, notowanych na GPW. Aktualizacja wynika ze zbliżających się publikacji wyników finansowych tych spółek. Czy któreś z nich mogą dać zarobić inwestorom najwięcej w perspektywie najbliższych 12 miesięcy?

 

Aktualizacja rekomendacji dotyczy trzech spółek związanych z Grupą Azoty, które stanowią większą część sektora chemicznego na warszawskiej giełdzie.

Sektor chemiczny, na tle całej giełdy wypada w tym roku nieco lepiej niż przeciętnie. Od początku roku indeks WIG wzrósł o 3,38% (biorąc pod uwagę wczorajszy poziom zamknięcia), a w szczytowym momencie zyskiwał nawet 6,17%. W tym samym czasie indeks WIG-CHEMIA zyskał 3,53%, a w szczytowym momencie było to nawet 8,34%. Analitycy DM BOŚ prognozują jednak dla niego słaby rok, patrząc na rekomendacje, jakie przygotowali dla czołowych spółek (spośród poniższych tylko Zakłady Azotowe Puławy nie wchodzą w skład indeksu WIG-CHEMIA, podczas gdy Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police mają w nim ponad 60% udziału).

 

WIG-CHEMIA

wig-chemia

 

W zasadzie tylko rekomendacja dla najmniejszego z trzech omawianych podmiotów jest dość neutralna. Wszystkie trzy spółki otrzymały rekomendację długoterminową Sprzedaj i krótkoterminową Niedoważaj. Jednak wycena dla Zakładów Azotowych Puławy wskazuje na spadek ceny akcji w perspektywie 12 miesięcy o niespełna 2% względem ceny z dzisiejszego otwarcia. W przypadku Zakładów Chemicznych Police mamy perspektywę spadków o 22%, a dla Grupy Police jest to 30%. Już wcześniej zaktualizowana została rekomendacja dla drugiego największego podmiotu w sektorze chemicznych – spółki Ciech. Wypadła ona tylko nieco lepiej, gdyż rekomendacja długoterminowa to Trzymaj, a względem dzisiejszej ceny otwarcia oczekuje się spadków o nieco ponad 2%.

 

W raportach dla spółek z Grupy Azoty wskazano, że kluczowymi czynnikami ryzyka są dla nich sytuacja na rynku gazu, a także na rynku walutowym. Z jednej strony, mocny złoty może zniwelować negatywne skutki potencjalnych wzrostów cen gazu, ale z drugiej, może odbić się negatywnie na przychodach.

„ (…) W poprzednich raportach podkreślaliśmy nasze obawy związane z ewentualnymi wzrostami kosztów gazu biorąc pod uwagę ostatnie zachowanie cen ropy. Nadal uważamy, że koszty gazu w 2018 roku mogą okazać się wyższe niż w 2017 roku, jednak na szczęście dla Azotów negatywne efekty wzrostu cen gazu mogą być w dużym stopniu zniwelowane przez ostatnio obserwowaną silną deprecjację USD względem PLN. Naszym zdaniem, to nie rosnące koszty gazu są w obecnej chwili największym czynnikiem ryzyka. Umocnienie złotego może także odbić się negatywnie na przychodach Spółki, szczególnie w przypadku segmentu agro. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego w dalszym ciągu zalecamy trzymanie się z daleka od walorów Azotów.” – napisano w raporcie.

 

Grupa Azoty

grupa azoty

 

Wyniki finansowe spółek związanych z Grupą Azoty za IV kwartał 2017 roku opublikowane zostaną dopiero 5 kwietnia, a więc za nieco ponad 2 miesiące. W przypadku Grupu Azoty SA oczekiwany jest skorygowany EBITDA na poziomie 372 mln zł (+59% r/r). Silny wzrost w ujęciu rok do roku wynika jednak w głównej mierze z historycznie niskiej bazy). Poprawa wyniku może wynikać również z wyższych marż chemicznych i nieco lepszych marż w przypadku nawozów. Analitycy DM BOŚ prognozują, że skorygowany zysk netto wyniesie 185 mln zł.

W kontekście spółek zależnych, największy udział w skonsolidowanym skorygowanym EBITDA mają mieć Zakłady Azotowe Puławy (125 mln zł), co pokazuje nam dlaczego analitycy DM BOŚ mają lepsze nastawienie do tego członka Grupy. Zakłady Chemiczne Police mają mieć prawie dwukrotnie mniejszy wkład (65 mln zł).

 

Grupa Azoty

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Sprzedaj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Niedoważaj (bez zmian)

Wycena w horyzoncie 12m: 50,00 PLN (poprzednio: 50,00 PLN)

Cena dziś na otwarciu: 71,40 PLN (potencjalny zysk: -30,0%)

Data publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 roku: 5 kwietnia 2018

 

Zakłady Chemiczne Police

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Sprzedaj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Niedoważaj (bez zmian)

Wycena w horyzoncie 12m: 15,40 PLN (poprzednio: 15,40 PLN)

Cena dziś na otwarciu: 19,85 PLN (potencjalny zysk: -22,4%)

Data publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 roku: 5 kwietnia 2018

 

Zakłady Azotowe Puławy

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Sprzedaj (bez zmian)

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Niedoważaj (bez zmian)

Wycena w horyzoncie 12m: 159,60 PLN (poprzednio: 159,60 PLN)

Cena dziś na otwarciu: 162,50 PLN (potencjalny zysk: -1,8%)

Data publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2017 roku: 5 kwietnia 2018

 

SYSTEM REKOMENDACYJNY DM BOŚ

  • Kupuj – fundamentalnie niedowartościowana (potencjał wzrostu [procentowa różnica pomiędzy 12M EFV i ceną rynkową] powyżej kosztu kapitału) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Trzymaj – albo (i) właściwie wyceniona, lub (ii) fundamentalnie niedowartościowana/przewartościowana, ale brak katalizatorów, które mogą zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
  • Sprzedaj – fundamentalnie przewartościowana (12M EFV jest większy niż obecna cena rynkowa) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną.
  • Przeważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot lepszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
  • Neutralnie – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot zbliżony do zwrotu z benchmarku w ciągu następnego kwartału.
  • Niedoważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot gorszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk