• Odbierz prezent
Dług polski: uporczywa inflacja bazowa może opóźnić obniżki stóp procentowych
fot. freepik.com

Wstępny odczyt inflacji CPI w kwietniu (14,7% r/r) potwierdził, że trend dezinflacyjny w Polsce nabiera rozpędu. Budowany w ostatnim czasie konsensus wokół scenariusza realizacji pierwszych obniżek stóp procentowych już w okresie jesiennym jest naszym zdaniem obarczony dużym ryzykiem błędu. Uporczywość inflacji bazowej może sprawić, że pierwszy ruch w dół na stopach procentowych zostanie wykonany dopiero w 2024 r. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach powrót rentowności obligacji krótko– oraz długoterminowych powyżej 6%. Dlatego też w horyzoncie najbliższych sześciu miesięcy korzystniejszą relację oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka dostrzegamy w kategorii długu krótkoterminowego.

Dług polski: uporczywa inflacja bazowa może opóźnić obniżki stóp procentowych - 1

Dług polski: uporczywa inflacja bazowa może opóźnić obniżki stóp procentowych - 2

Dług polski: uporczywa inflacja bazowa może opóźnić obniżki stóp procentowych - 3

 

 

 

***Materiał pochodzi z: „Barometru inwestycyjnego Xelion”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk