• Odbierz prezent
Dług na rachunkach maklerskich rośnie jak w latach 2000 i 2007
fot. freepik.com

Jak co miesiąc odświeżamy nasze obliczenia i przemyślenia związane z długiem na rachunkach maklerskich w USA. Tempo jego zmian jest tradycyjnie traktowane jako barometr nastrojów inwestorów. Barometr o tyle ważny, że oparty nie tyle na sondażowych opiniach, lecz na rzeczywistym zaangażowaniu inwestorów.

Najświeższe dane o margin debt dotyczące stycznia przynoszą kolejny rekord na poziomie 798,6 mld USD. To już dziesiąty miesiąc nieprzerwanego przyrostu długu.

FXMAG biznes dług na rachunkach maklerskich rośnie jak w latach 2000 i 2007  analiza 23.02, analiza finansowa, analiza finansowa 23.02, analiza finansowa usa, analiza rynków, analiza rynków finansowych, analiza rynkowa usa, analiza rynku 23.02, analiza rynku akcji, analiza zadłużenia, inwestowanie, rachunek inwestycyjny, rachunek maklerski, rachunki inwestycyjne,margin debt 1

Jak już podkreślaliśmy wcześniej, nowe rekordy same w sobie niewiele mówią na temat stopnia rozgrzania koniunktury. Ważniejsze jest tempo przyrostu.

W poprzednich edycjach analizowaliśmy roczne zmiany długu, tym razem pokazujemy inne ciekawe podejście podpatrzone w amerykańskich analizach - zmiany margin debt liczone względem ostatniego 12-miesięcznego dołka.

FXMAG biznes dług na rachunkach maklerskich rośnie jak w latach 2000 i 2007  analiza 23.02, analiza finansowa, analiza finansowa 23.02, analiza finansowa usa, analiza rynków, analiza rynków finansowych, analiza rynkowa usa, analiza rynku 23.02, analiza rynku akcji, analiza zadłużenia, inwestowanie, rachunek inwestycyjny, rachunek maklerski, rachunki inwestycyjne,margin debt 2

 

W styczniu dług był aż o 67% większy niż w 12-miesięcznym dołku (III 2020). Na przestrzeni poprzedniego ćwierćwiecza takie tempo odnotowaliśmy wyłącznie dwukrotnie - w lipcu 2007 oraz w lutym 2000.

Tak wyśrubowane tempo było zatem niebezpiecznie bliskie szczytom hossy.

Ciągle jest jednak jedna kwestia, która odróżnia tamte dwa przypadki od obecnej sytuacji. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna od pewnego czasu mocno zaostrzała politykę monetarną, podnosząc stopy procentowe i ten wzrost kosztów pieniądza w końcu przebił "bańkę" narastającego długu. Teraz dla odmiany nic nie wskazuje na rychłe podwyżki stóp, a Fed jednocześnie prowadzi agresywny skup aktywów (QE). Czyżby zatem tym razem tempo przyrostu margin debt miało osiągnąć bezprecedensowe rozmiary?

FXMAG biznes dług na rachunkach maklerskich rośnie jak w latach 2000 i 2007  analiza 23.02, analiza finansowa, analiza finansowa 23.02, analiza finansowa usa, analiza rynków, analiza rynków finansowych, analiza rynkowa usa, analiza rynku 23.02, analiza rynku akcji, analiza zadłużenia, inwestowanie, rachunek inwestycyjny, rachunek maklerski, rachunki inwestycyjne,margin debt 3

Reasumując, gwałtownie przyrasta dług na rachunkach maklerskich w USA, a tempo przypominać może schyłkowe etapy hossy z przeszłości (2007, 2000), choć ultra luźna polityka monetarna póki co zdecydowanie odróżnia obecną sytuację od tamtych historycznych epizodów.

Autor Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

 Przekierowanie do artykułu


Qnews

Edukacyjny Portal Dla Inwestorów Towarzysztwa Funduszy Inwestycyjnych Quercus. Materiał pochodzi ze strony Qnews.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk