• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
dług hiszpania
Z artykułu dowiesz się:

Jak wygląda sytuacja budżetowa Hiszpanii - jakie były tego przyczyny i jakie zalecenia na ten temat otrzymała od UE

We wczorajszym dniu otrzymaliśmy kluczową dla hiszpańskiej gospodarki informację od tamtejszego banku centralnego. Informacja dotyczy długu publicznego, który poprzez zdecydowane zwiększenie deficytu po kryzysie w 2008 roku dotarł do poziomu większego niż wynosi obecnie poziom PKB tego kraju. Co warto wspomnieć – jest to pierwsza sytuacja jeśli chodzi o Hiszpanię od 1909 roku.

Bank przyznał, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dług publiczny Hiszpanii wyniósł 1.09 bln euro, co jednocześnie jest 101% PKB Hiszpanii z 2015 roku – ten wyniósł 1.08 bln euro.

"Oznacza to, że państwo jest winne więcej pieniędzy niż wynosi bogactwo generowane przez
Hiszpanię, bo choć gospodarka nadal rośnie, to dzieje się to w wolniejszym tempie niż rosną
zobowiązania płatnicze" – wyjaśnia El Pais - hiszpański dziennik.

Kluczowe znaczenie dla budżetu Hiszpanii miał wspomniany kryzys z roku 2008, którego skutki Hiszpania odczuwa do dzisiaj, bowiem dopiero w końcu 2013 roku Hiszpania mogła świętować powrót do wzrostu gospodarczego. Recesja trwała 5 lat, a w jej czasie pracę straciło 3,5 mln ludzi.

Co warto przyznać w tym momencie PKB Hiszpanii jest na poziomie 0.8% „na plusie”.

 

Wykres PBK Hiszpanii

 FXMAG forex dług hiszpanii większy od rocznego pkb 1

 

 

Obok tej informacji nie przeszła obojętnie Komisja Europejska, która wczoraj wezwała Hiszpanię wraz z Portugalią do obniżenia deficytu budżetowego w bieżącym i przyszłym roku. Komisja ma te państwa na oku od lat z powodu przekraczania deficytu na poziomie 3% swojego PKB, który jest graniczną wartością z uwagi na unijne regulacje, jednak nie zdecydowała się do tej pory na jakiekolwiek sankcje z tego powodu. Zapowiedziany został jednak powrót do tej kwestii w lipcu tego roku. Komisarz Komisji Europejskiej zapowiedział, że celem dla Hiszpanii jest powrót deficytu poniżej 3% PKB jeszcze w tym roku, z czego wynika konieczność przyspieszenia Hiszpanii do zmniejszania deficytu.

Sankcje dla państw nieprzestrzegających zaleceń w sprawie deficytu wynoszą 0.2% PKB danego kraju i jeszcze nigdy nie zdecydowano się na tego typu działania. Jednym z powodów są jednoczesne zalecenia podmiotów UE dotyczących wspierania ożywienia gospodarki i wygenerowania inflacji w strefie euro.

 

Źródło: PAP


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk