• Odbierz prezent
Dlaczego warto regularnie zmieniać kod PIN do karty płatniczej? Jak zmienić kod PIN do karty? Jak szybko zastrzec kartę na wypadek kradzieży?

 

Coraz więcej osób przerzuciło się na dokonywanie transakcji bezgotówkowych, zwłaszcza w obecnej erze covidowej według zaleceń jest to bezpieczniejsza metoda płatności. Dlaczego banki rekomendują regularną zmianę kodu pin do karty? Niestety użytkownicy kart płatniczych nie zachowują należytej ostrożności podczas dokonywania transakcji, co jest powodem częstych Oszustw czy kradzieży. Jak chronić się przed utratą środków z konta bankowego? W nagłych przypadkach powinno się skorzystać z opcji zastrzeżenia karty. Dowiedz się więcej jak szybko i skutecznie działać w przypadku zgubienia czy kradzieży narzędzia płatniczego.

Co to jest kod PIN i po co jest potrzebny użytkownikom kart płatniczych?

Kod PIN jest to numer składający się z kombinacji czterech cyfr, służy on do zweryfikowania właściciela karty. Podczas dokonywania płatności często zdarzają się sytuacje, w których klient jest obowiązany do wpisania numeru pin na klawiaturze terminala. Dzieje się tak podobnie w przypadku transakcji wpłat i wypłat gotówki w bankomacie przy użyciu karty. Jest to forma zabezpieczenia, na wypadek gdyby karta przypisana do konta została zgubiona lub skradziona. Właściciel karty nie powinien podawać nikomu swojego numeru PIN, a podczas wpisywania go w miejscach publicznych zachować szczególną ostrożność. Kod pin jest wymagany podczas dokonywania płatności, których kwota przekracza 100 PLN, a niektórych miejscach jest to wciąż 50 PLN i jest to związane z obowiązującymi w przeszłości zasadami.

Dlaczego czasem powinno się zmieniać kod PIN, tak jak większość haseł?

Każde hasło i kod zabezpieczający powinno się co jakiś czas zmieniać, aby utrudnić hakerom włamanie się do naszego konta bankowego oraz każdego innego profilu. Jest to w pewien sposób zabezpieczenie, dzięki któremu konta, do których tylko my mamy dostęp są lepiej chronione. Kolejną ważna kwestia jest wyznaczenie hasła, które nie może być łatwe do odgadnięcia dla potencjalnego hakera, co oznacza że czterocyfrowy kod zabezpieczający nie powinien składać się np. z czterokrotnego powtórzenia tej samej cyfry (1111) lub być ich kolejnością (1234). Zdawać się może, że jest to oczywiste, ale jak widać nie dla każdego. O ile w przypadku zakładania pinu do karty bankowej oraz różnych kont najprostsze kombinacje o niskiej sile zabezpieczającej są automatycznie odrzucane, tak w przypadku innych stron na które wymagane jest hasło, takie najprostsze są również najczęstsze.

Jak zmienić kod PIN w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej

Jest to bardzo prosta operacja do wykonania, jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej, wystarczy być zalogowanym do swojego profilu znaleźć zakładkę ustawienia konta, bądź ustawienia prywatności. Następnym krokiem wybranie opcji zmiana kodu lub hasła, bardzo prawdopodobne jest,  że przy zmianie kodu będziesz musiał podać aktualny, żeby zweryfikować Twoją tożsamość. Następnie wystarczy utworzyć nowe hasło. Niestety nie wszystkie instytucje w Polsce umożliwiają zmianę hasła w bankowości elektronicznej.

Jak zmienić kod PIN do karty płatniczej

Aby zmienić kod, który ustaliłeś bądź został ustalony do Twojej karty płatniczej można tego dokonać w bankowości elektronicznej lub przez aplikację mobilną, taki sposób również nie jest możliwy we wszystkich bankach, dlatego można wtedy udać się osobiście do placówki w celu dokonania zmiany kodu. Kolejną opcją, którą umożliwiają niektóre banki jest zmiana numeru poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem na infolinii.

Koszt usługi zmiany kodu PIN

  • W Alior Banku usługa zmiany kodu pin w bankomatach wynosi około 1 PLN, w bankowości internetowej i przez infolinie usługa jest bezpłatna.
  • W mBanku od 2017 roku usługa zmiany numeru PIN jest bezpłatna
  • W Nest Banku usługa zmiany kodu PIN wynosi 5 PLN
  • W ING każdy sposób zmiany kodu PIN jest darmowy
  • BNP Paribas pobiera opłatę za usługę wygenerowania PINu do karty nieaktywnej w wysokości 10 PLN

Pozostałe banki w większości również oferują takie usługi, bez pobierania za nie opłat.

Dlaczego usługa zmiany kodu PIN jest płatna?

Niestety niektóre banki pobierają opłaty za zmianę kody PIN, ale jest ona niewielka, waha się w granicach kilku złotych. Nie jest to działanie konieczne, ani tym bardziej nie wykonujemy tego często. W związku z tym, jeśli należysz do grona klientów banku, który ściąga opłatę za usługę może pomimo to warto rozważyć tę opcje ze względów bezpieczeństwa. Są też takie instytucje jak np. Alior Bank, który oferuje zmianę kodu PIN za opłatą jeśli korzystasz z bankomatu, jednocześnie umożliwia dokonanie operacji bezpłatnie poprzez bankowość internetową bądź przez infolinie.

Zastrzeżenie karty

Niestety w związku z tym, że coraz więcej osób korzysta z bezgotówkowych płatności rośnie także liczba kradzieży i wszelkiego rodzaju oszustw, które prowadzą do utraty środków z konta bankowego. Aby unikać takich sytuacji powinniśmy znacznie bardziej zwrócić uwagę na zabezpieczenie kart płatniczych przed ewentualnym dostępem do naszego konta przez obce osoby. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, kiedy z jakiegoś powodu tracimy w wyniku kradzieży czy po prostu zgubienia naszą kartę płatniczą warto znać kilka wskazówek co należy zrobić w takiej sytuacji.

Jak zastrzec kartę?

Istnieje kilka sposobów na zastrzeżenie karty, a są one zależne od tego jakie metody oferuje nasz bank. Zazwyczaj jednak można tego dokonać poprzez wykonanie telefonu na infolinie banku i powiadomienie konsultanta o konieczności zastrzeżenia karty. Kolejnym sposobem jest wykonanie odpowiednich działań poprzez bankowość internetową, aplikację mobliną. I oczywiście najprostszym, lecz czasochłonnym sposobem jest udanie się do placówki banku, w którym mamy założone konto. Niestety w nagłym przypadku, kiedy nasza karta została skradziona bądź zagubiona nie jest to najlepszy wybór ze względu na możliwy długi czas wykonanie operacji. Trzeb pamiętać, że w takich sytuacjach należy działać niezwłocznie.

 


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk