• Odbierz prezent
Dlaczego rachunkowość instrumentów pochodnych jest ważna dla inwestora?
Z artykułu dowiesz się:

- Czym są instrumenty pochodne

- Jak się je klasyfikuje

- Dlaczego są istotne dla inwestora

Po ostatnim światowym kryzysie finansowym, wokół instrumentów pochodnych narosło wiele błędnych przekonań. Instrumenty pochodne w świadomości społecznej kojarzą się przede wszystkim z działaniami natury spekulacyjnej. Wydają się służyć jedynie ekspozycji jednostki gospodarczej na ryzyko, w celu osiągnięcia zysków. Mało kto zdaje sobie sprawę ze znaczenia instrumentów pochodnych dla celów zabezpieczania się przed ryzykiem.

Nieumiejętne korzystanie z instrumentów pochodnych może prowadzić do efektów odwrotnych niż zamierzone, o czym powinien wiedzieć każdy inwestor, który zamierza nabyć takie instrumenty lub zainwestować w akcje spółek, które takie instrumenty posiadają.

 

Dlaczego to ważne?

Dla wielu rachunkowość wieje nudą, innych przeraża sama myśl o kontach księgowych. Jednak kwestia rachunkowości instrumentów pochodnych, to temat bardzo ważny dla każdego inwestora. Po pierwsze, warto wiedzieć jakie są rodzaje instrumentów pochodnych i jakie dają one możliwości inwestorowi. Po drugie, bardzo istotne jest to, jaki wpływ mają one na wyniki spółek, w których akcje możemy zainwestować na giełdzie. Po trzecie, warto odróżniać zabezpieczanie się przed ryzykiem od wystawiania się na nie. Instrumenty pochodne mogą służyć zarówno jednemu, jak i drugiemu. Przyjrzyjmy się więc uważnie tym zagadnieniom.

 

Instrumenty pochodne

Instrumenty pochodne są szczególnie ważnym rodzajem instrumentów finansowych, w kontekście procesu wyceny w rachunkowości spółek. Instrumenty te, zwane również derywatami, są umowami, których wartość zależy od notowań innego instrumentu zwanego bazowym.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk