- Czym są instrumenty pochodne
- Jak się je klasyfikuje
- Dlaczego są istotne dla inwestora
Po ostatnim światowym kryzysie finansowym, wokół instrumentów pochodnych narosło wiele błędnych przekonań. Instrumenty pochodne w świadomości społecznej kojarzą się przede wszystkim z działaniami natury spekulacyjnej. Wydają się służyć jedynie ekspozycji jednostki gospodarczej na ryzyko, w celu osiągnięcia zysków. Mało kto zdaje sobie sprawę ze znaczenia instrumentów pochodnych dla celów zabezpieczania się przed ryzykiem.
Nieumiejętne korzystanie z instrumentów pochodnych może prowadzić do efektów odwrotnych niż zamierzone, o czym powinien wiedzieć każdy inwestor, który zamierza nabyć takie instrumenty lub zainwestować w akcje spółek, które takie instrumenty posiadają.
Dla wielu rachunkowość wieje nudą, innych przeraża sama myśl o kontach księgowych. Jednak kwestia rachunkowości instrumentów pochodnych, to temat bardzo ważny dla każdego inwestora. Po pierwsze, warto wiedzieć jakie są rodzaje instrumentów pochodnych i jakie dają one możliwości inwestorowi. Po drugie, bardzo istotne jest to, jaki wpływ mają one na wyniki spółek, w których akcje możemy zainwestować na giełdzie. Po trzecie, warto odróżniać zabezpieczanie się przed ryzykiem od wystawiania się na nie. Instrumenty pochodne mogą służyć zarówno jednemu, jak i drugiemu. Przyjrzyjmy się więc uważnie tym zagadnieniom.
Instrumenty pochodne są szczególnie ważnym rodzajem instrumentów finansowych, w kontekście procesu wyceny w rachunkowości spółek. Instrumenty te, zwane również derywatami, są umowami, których wartość zależy od notowań innego instrumentu zwanego bazowym.
Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?