• Odbierz prezent
Dlaczego notowania dolara amerykańskiego (USD) nadal spadają? Szampańskie nastroje inwestorów
Z artykułu dowiesz się:

  • o kursach walut G-10,
  • o słabości dolara amerykańskiego (USD).

Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku, co tłumaczy się rosnącymi oczekiwaniami na przyjęcie przez Kongres pakietu fiskalnego (najprawdopodobniej w piątek), oraz wczorajszymi sygnałami z FED. Rezerwa Federalna nie dokonała, ale i też nie zapowiedziała żadnych zmian w programie QE, co do jego wysokości, czy też tzw. struktury (spekulowano, że FED może skupować więcej papierów o dłuższej zapadalności, aby wpłynąć na kształtowanie się długoterminowych oczekiwań, co do poziomu stóp procentowych). W zamian za to przedstawiony został tzw. forward guidance dla QE - skup aktywów będzie trwał do momentu, kiedy bank centralny uzna, że osiągnięty został "znaczący postęp" w obszarze celów banku centralnego, czyli zatrudnienia i inflacji. To w zasadzie implikuje brak istotnych zmian w 2021 r. i wystarcza rynkom do tego, aby rozegrać mocny finisz roku.

W gronie najsilniejszych walut są dzisiaj Antypody, oraz korony skandynawskie (co potwierdza globalny risk-on widoczny też na giełdach, czy kryptowalutach - S&P500 wybił się ponad 3700 pkt., a notowania Bitcoina pokonały poziom 22 tys. USD. Silny jest też funt, po tym jak rosną oczekiwania, co do tego, że porozumienie handlowe może zostać zawarte w przyszłym tygodniu. GBPUSD wyraźnie wybił szczyt z 4 grudnia przy 1,3538. Ponad poziomem 1,22 znalazł sie też EURUSD, chociaż członek Europejskiego Banku Centralnego (Francois Villeroy) stwierdził, że bank centralny posiada wszelkie narzędzia i jest gotowy je użyć, aby ograniczyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację (może być to odniesienie do drożejącego euro).

OKIEM ANALITYKA - Dotrwać do końca roku

Inwestorzy są niemalże w szampańskich nastrojach, gdyż przeszkody, które mogłyby stać na drodze kontynuacji rajdu ryzyka, zaczynają być usuwane. Najpewniej jeszcze w tym tygodniu Kongres przyjmie tzw. czwarty pakiet fiskalny, a w przyszłym być może ujrzymy długo wyczekiwaną umowę handlową regulującą przyszłe relacje po Brexicie. Do tego jeszcze FED dał do zrozumienia, że w najbliższych miesiącach nic się nie zmieni, dodając, że stymulacja - tym razem fiskalna - jest bardzo potrzebna. Nic dodać, nic ująć. Gdzie szukać zagrożeń i czy w ogóle szukać? Jutro kończy się ostatni, pełny tydzień handlowy w tym roku. W przyszłym tygodniu handel przedświąteczny będzie się odbywać przy gasnącej aktywności, a w okresie przed Sylwestrem, na rynku będą głównie księgowi - ewentualne anomalie rynkowe zostaną skorygowane po Nowym Roku. 

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk