• Odbierz prezent
Dlaczego kurs funta (GBP) wzrósł na święta Wielkanocne? Kurs funta do złotego ponad 5,20!

Kurs funta szterlinga na poziomie 4,93 złotego w święta Wielkanocne? Tak, ale nie w 2020 roku. 4,93 złotych za jednego funta szterlinga to kurs sprzed roku. Dokładnie w ubiegłe święta Wielkiej Nocy za jednego funta brytyjskiego trzeba było zapłacić około 4,93 złotego. Czy aktualnie jest drożej?

Tylko w rok kurs funta (GBP/PLN) urósł o 27 groszy!

Kurs funta brytyjskiego w te święta kształtuje się dla odmiany na poziomie 5,20 złotego. Skąd ten wzrost cenowy waluty brytyjskiej? Przede wszystkim jest on spowodowany zmianą polityki Banku Centralnego Wielkiej Brytanii. Kilka dni przed dołkiem kursu funta ( poziom 4,72 złotego) nastąpiła zmiana prezesa Banku Centralnego Wielkiej Brytanii (Banku Anglii) na Andrew Bailey, a tym samym również zmiana polityki działania tego banku. Co zostało zmienione? Wszystkie dowiesz się z naszego materiału na ten temat znajdującego się tutaj.

Spójrzmy jeszcze na chwilę na wykres kursu GBP/PLN. Od połowy 2017 roku utrzymuje się on w widełkach między 4,50 złotego, a 5,23 złotego. Aktualnie jesteśmy przy górnej bandzie tego kanału cenowego, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w najbliższych dniach będziemy mieli odbicie od tej strefy i pwrót do spadków kursu funta.

Wykres dzienny kursu funta do polskiego złotego GBPPLN
Wykres dzienny kursu GBPPLN funta do polskiego złotego

Kursy średnie NBP na Wielkanoc

Poniżej w tabeli znajdziesz aktualne kursy średnie, opublikowane przez Narodowy Bank Polski w ostatni dzień pracujący. Będą one obowiązywać przez wszystkie dni Świąt Wielkanocnych.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara

USDPLN

4,1566 zł

15:39 11 kwietnia

Kurs euro

EURPLN

4,5484 zł

15:39 11 kwietnia

Kurs funta brytyjskiego

GBPPLN

5,1851 zł

15:39 11 kwietnia

Kurs franka

CHFPLN

4,3058 zł

15:39 11 kwietnia

Tabela. Kursy walut NBP euro, dolara funta i franka na Święta Wielkanocne. Tabeli A nr 071/A/NBP/2020

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk