• Odbierz prezent
Dlaczego kurs dolara do funta, jena, liry tureckiej, szwedzkiej korony oraz forinta spadł w tym tygodniu?

Pierwsza połowa tygodnia była pozytywna dla dolara, druga już nie do końca. W efekcie bilans jest mieszany, USD zyskał wobec części słabszych walut emerging markets, ale i też grupy commdolls’ów (NZD, CAD, AUD), oraz norweskiej korony. Najbardziej stracił wobec tureckiej liry, szwedzkiej korony, węgierskiego forinta i czeskiej korony, oraz jena i funta.

Wobec euro jesteśmy tam, gdzie byliśmy tydzień temu. Stało się tak mimo, że indeksy ISM (przemysł i usługi) wypadły powyżej oczekiwań, a na rynku utrzymywały się obawy związane z tzw. wojnami handlowymi (rynki czekają na decyzję Trumpa wprowadzającą w życie chińskie cła na 200 mld USD, niejasna pozostaje także przyszłość NAFTA i pojawiają się obawy o relacje USA-Japonia). Skąd osłabienie?

 

Aktualny kurs dolara do złotego USDPLN znajdziesz tutaj.

 

Dlaczego dolar stracił?

Wydaje się, że jest to wynik niepewności, co do kształtu polityki FED w 2019 r. W czwartek Williams z FED dał do zrozumienia, że nie widzi potrzeby przyspieszenia tempa podwyżek, jeżeli nie zobaczymy wyraźniejszej presji inflacyjnej. To jednak nie jest takie proste, gdyż dane Departamentu Pracy USA wypadły korzystnie (NFP 201 tys., płaca godzinowa 2,9 proc. r/r). Otwartym tematem pozostaje wątek USA-Chiny.

 

Chińskie cła

Niewykluczone, że rynek po cichu liczy na to, że kwestia chińskich ceł zostanie ostatecznie wykorzystana, jako karta przetargowa w negocjacjach. Jeżeli spadłoby napięcie związane z wojnami handlowymi, to dolar straciłby jedną z mocnych przesłanek za dalszym umocnieniem. W przyszłym tygodniu kluczowe będą czwartkowe dane o inflacji CPI, oraz piątkowe odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

 

Nota prawna

Czytaj także: Kursy walut: euro oraz funta brytyjskiego - na co powinieneś zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu

Euro ma za sobą kolejny tydzień stabilizacji, w obszarze G-10 zyskało głównie w relacjach z commdolls’ami, a najbardziej straciło wobec szwedzkiej korony. Publikacje indeksów PMI za sierpień były zbieżne z wcześniejszymi szacunkami, rozczarowanie przyniosły jednak odczyty dynamiki zamówień w niemiec.. Czytaj
Kursy walut: euro oraz funta brytyjskiego - na co powinieneś zwrócić uwagę w przyszłym tygodniu
 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk