• Odbierz prezent
Nial Fuller - Handel przeciwko trendowi
Z artykułu dowiesz się:

- Jaki wpływ na wyniki może mieć handlowanie przeciw trendowi

NIal Fuller - Why Trading Against the Trend Will Destroy Your Account

 

W świetle obecnych warunków rynkowych, na które składają się bardzo silne i jednostronne trendy na parach z dolarem amerykańskim, chciałem napisać artykuł nie tylko o zaletach grania w kierunku zgodnym z trendem, ale również o tym, jak handel przeciwko trendowi może zniszczyć Twoje konto, jeśli tylko na to pozwolisz.

Prosto rzecz ujmując, najłatwiejszym sposobem na zarabianie pieniędzy jako trader lub inwestor, jest handel w kierunku zgodnym z dominującym trendem na wykresie  D1. Niemniej jednak, ucząc ludzi tradingu doszedłem do wniosku, że niemal ludzką naturą jest handlowanie przeciw trendowi, a przynajmniej jest tak na początkowych etapach nauki. Mam więc nadzieję, że dzisiejsza lekcja pomoże Ci nie popełnić gigantycznej pomyłki, popełnianej przez wielu początkujących traderów. Pokażę Ci namacalny dowód, pokazujący, że trend jest twoim przyjacielem i przez większość czasu nie powinieneś handlować przeciwko niemu.

 

Nie walcz ze ścieżką najmniejszego oporu…

Gdy na rynkach panują trendy, to chcą one poruszać się w ich kierunku, ponieważ jest to ścieżka najmniejszego oporu. Gdy rynek porusza się w trendzie, to zazwyczaj nastąpi silny ruch w kierunku trendu, po którym nastąpi korekta lub po prostu “powrót do średniej ceny”. Oznacza to, że po impulsie kurs zawróci w kierunku ostatniej średniej ceny, którą czasami określa się również jako cenę odzwierciedlającą wartość (value price).

Wiedząc o tym, możemy szukać okazji do wejścia na rynek po cenie odzwierciedlającej wartość, ponieważ jest to punkt, w którym jest największa szansa na wznowienie trendu. Szukając okazji price action, którym towarzyszy konfluencja w postaci trendu i tego punktu, możemy znacząco zwiększyć nasze szanse na sukces w tradingu. Spójrzmy na kilka niedawnych przykładów transakcji, gdzie mogliśmy wejść zgodnie z trendem w punkcie odzwierciedlającym wartość, a wejście w kierunku przeciwnym do trendu skutkowałoby stratą.

Na poniższym wykresie dziennym pary AUD/USD, możemy zobaczyć, że ścieżka najmniejszego oporu to dalsze spadki. Zwróć uwagę na to, że czerwone i niebieskie linie to 8 i 21 okresowe średnie kroczące (EMA). Pamiętasz jak mówiłem przed chwilą o “średniej cenie”? Te średnie kroczące pokazują ostatnie średnie ceny z 8 i 21 okresów, co pokazuje nam obszar odzwierciedlający wartość, w którym możemy szukać okazji do przyłączenia się do trendu spadkowego:

Nial - Masz już dosyć - wykres 1

Sygnał do sprzedaży w postaci pin bara w obszarze pomiędzy 8 a 21 okresową średnią EMA na rynku znajdującym się w trendzie spadkowym.

Zauważ, że był tutaj jeden dobry sygnał sprzedaży w postaci pin bara jak i wiele innych okazji do sprzedaży przy powrotach to średnich kroczących. Cena nie zawsze będzie reagować na średnie tak dobrze, ale przy silnych trendach, jak w przypadku powyższego wykresu AUD/USD, często tak się dzieje.

Celem powyższego przykładu jest pokazanie, że przy silnych trendach należy szukać tylko okazji do wejścia w kierunku zgodnym ze ścieżką najmniejszego oporu, czyli dominującym trendem na interwale dziennym. Spójrzmy jeszcze raz na ten wykres oczami tradera, który próbuje handlować przeciwko trendowi...

Na tym samym wykresie pary AUD/USD, który widzieliśmy powyżej, możemy zobaczyć, czego doświadczył “łapacz dołków”, który chciał handlować pod prąd. Nie ma wątpliwości co do tego, że straciłby on pieniądze na każdym z trzech pin barów pokazanych poniżej. Niektórzy ludzie mają taką obsesję na punkcie łapania dołków i szczytów na tego typu rynku, że z chęcią dokonaliby kupna po każdym sygnale, grając przeciwko trendowi. Z łatwością możesz teraz zobaczyć, dlaczego trading pod prąd zniszczy twoje konto!

Nial - Czy masz już - wykres 2

Trzy niedziałające pin bary w kierunku przeciwnym do trendu.

Próba walki z dynamicznym ruchem spadkowym była dobrym sposobem na utratę dużej ilości pieniędzy!

Na poniższym wykresie pary USD/CAD widać, że mniej więcej od początku sierpnia 2014 roku, panuje na tym rynku wyraźny trend wzrostowy. Niebieska linia to 21 okresowa średnia EMA, która pokazuje nam zarówno kierunek trendu, jak i obszar średniej ceny, w którym możemy szukać okazji do wejścia w kierunku zgodnym z trendem.

Zauważ, że na przestrzeni tego trendu pojawiały się liczne okazje do kupna z obszaru średniej ceny w postaci formacji pin bar i inside bar. Dokładnie widać, że ścieżką najmniejszego oporu na tym rynku są dalsze wzrosty, więc szukanie sygnałów kupna było oczywistym wyborem przez ostatnie 5 miesięcy.

Nial - Czy masz już - wykres 3

Na tym samym wykresie, który widzieliśmy powyżej, możemy zobaczyć, że sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybyś próbował łapać szczyty na tym rynku poprzez szukanie sygnałów sprzedaży w kierunku przeciwnym do trendu. Nawet podwójny pin bar spadkowy z długim knotem prawdopodobnie poskutkował by stratą lub w najlepszym wypadku wyjściem na breakeven. Jeśli na rynku jest wyraźna ścieżka najmniejszego oporu, to nie walcz z nią!

Nial - Czy masz już - wykres 4

Pin bary przeciwne trendowi. Najprawdopodobniej poskutkowałyby stratą lub wyjściem breakeven.

Ścieżką najmniejszego oporu był dalszy ruch w górę.

Na kolejnym wykresie, widać interwał D1 pokazujący ceny złota z tego roku. Mieliśmy ładny trend spadkowy, więc ścieżką najmniejszego oporu był bez wątpienia dalszy ruch w dół. Szukaliśmy więc sygnałów price action do sprzedaży przy korektach w kierunku ceny średniej / oporu, aby handlować zgodnie z trendem spadkowym. Możemy zobaczyć ładny sygnał do spadków w postaci pin bara i setup inside bar, który uformował się po kolejnej korekcie na tym rynku. Obydwa setupy doprowadziły do wznowienia trendu spadkowego i dużych ruchów...

Nial - czy masz już - wykres 5

Sygnały do sprzedaży - pin bar oraz podwójny inside bar.

Ścieżką najmniejszego oporu był dalszy ruch w dół.

Na koniec, spójrzmy ten sam wykres złota, ale tym razem będziemy patrzeć z perspektywy niefortunnie zagubionego tradera, który próbuje handlować w kierunku przeciwnym do trendu. Zauważ, że na wykresie poniżej możemy zobaczyć liczne pin bary uformowane pod prąd, które poskutkowałyby stratami, jeżeli trader otworzyłby zlecenia kupna.

Nial - Czy masz już - wykres 6

Pin bary przeciwne do trendu spadkowego poskutkowały stratami.

Handlowanie przeciwnie do trendu było bardzo złym pomysłem...

 

Konkluzja

Mam nadzieję, że coraz bardziej oczywiste jest dla Ciebie to, jak niebezpieczne jest handlowanie pod prąd. Traderzy często próbują handlować w obydwu kierunkach, co prowadzi zazwyczaj do utraty większości zysków, wypracowanych na zagraniach w kierunku trendu.  Jest to jedna z największych pomyłek jaką popełniają traderzy, która uniemożliwia im odniesienie sukcesu na rynku. W czasie swojej kariery, powinieneś wyznaczyć sobie za cel to, aby handlować zgodnie z dominującymi na rynku trendami i unikać handlu w przeciwnym kierunku za wszelką cenę. Twoje konto podziękuje Ci za to później.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk