• Sklep
  • Odbierz prezent
Dlaczego funt brytyjski traci na wartości

Sprawa granicy lądowej między Irlandią a Irlandią Północną jednak nie jest domknięta, a kolejne fiasko negocjacji osłabia funta.

 

Brexitowa huśtawka funta

Miniony tydzień charakteryzowało umocnienie funta. Jednym z głównym czynników uzasadniającym ten scenariusz było zwiększenie szans na tzw. “miękki Brexit”. Jest to rozwiązanie, w którym do końca terminu Wielka Brytania uzyskuje porozumienie z Unią Europejską we wszystkich ważnych kwestiach oraz powstają wystarczająco okresy przejściowe by nie tworzyć gwałtownych zmian. Weekendowe negocjacje i brak ustaleń pokazały jednak, że wcale nie jest tak dobrze jak dotychczas sądzono. Dlatego obserwowaliśmy spadki funta GBP  w piątek i na dzisiejszym otwarciu. Co ciekawe jako powód niezgody ponownie powróciła granica lądowa pomiędzy Irlandiami. Wielu analityków obawia się, że kolejny impas w tej samej sprawie spowoduje, że kolejne rundy negocjacyjne zostaną ustalone w dalszej przyszłości co dodatkowo opóźni proces. Taki właśnie scenariusz przedłużyłby niepewność, która działa na niekorzyść brytyjskiej waluty.

Magazyn: Manipulacje na giełdzie

Manipulacje na giełdzie
W tym wydaniu m.in. szczery wywiad o spekulacji z osobą, która nielegalnie zarządzała kapitałem. Poruszamy tematy kryzysów finansowych oraz manipulacji na rynkach. Zamów już teraz wydanie 15 magazyn FXMAG. 
Czytaj

 

Inflacja jednak nie zwalnia tak szybko

Poznaliśmy dzisiaj finalne dane na temat inflacji za wrzesień. Dotychczasowy wynik wynosił 1,8%, dzisiaj został podniesiony do 1,9%. Dlaczego tak? Dane statystyczne podaje się z pewnym przybliżeniem, by wystarczająco dokładne trafiały odpowiednio szybko na rynek. Potem po zebraniu wszystkich danych dodaje się aktualizacje. Najczęściej są to bardzo niewielkie zmiany. W tym wypadku jest to dość istotna różnica. Po 3 miesiącach 2% inflacji mieliśmy spadek, obecnie redukcja jest już nie o 0,2% a o 0,1%. Są to szczególnie ważne dane z perspektywy stóp procentowych. Jeżeli coś miałoby doprowadzić obecnie w Polsce do podwyżki stóp do właśnie zagrożenie wystrzałem w  górę inflacji. Taki scenariusz działałby na umocnienie złotego względem innych walut.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Polska - bilans płatniczy

14:30 - USA - sprzedaż detaliczna.

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk